fbpx

Polecamy

Referendum w sprawie tzw. „spalarni śmieci” nieważne

Referendum w sprawie tzw. „spalarni śmieci” nieważne Referendum w sprawie tzw. „spalarni śmieci” nieważne

Niedzielne referendum, w którym mieszkańcy Starachowic mieli możliwość zdecydowania czy w mieście powstanie Instalacja Odzysku Energii, jest nieważne. Powodem była zbyt niska frekwencja.

Swój głos "ZA" oddało 1889 osób, "PRZECIW" 3086. Frekwencja wyniosła 12.46%. Do osiągnięcia wymaganego przepisami progu 30% sporo zabrakło.

Prezydent miasta Marek Materek dziękuje wszystkim osobom, które oddały oddały swój głos i dodaje:

- Zdecydowana większość mieszkańców, która pozostała w domach na władze ZEC przeniosła 100% odpowiedzialności za decyzje w tym zakresie. Dziękuję serdecznie Wszystkim, którzy oddali głos za budową Instalacji mimo kłamliwej kampanii prowadzonej przez przeciwników. Przykładem ulotka kolportowana w ostatnich dniach przypisująca Instalacji m.in.: zatrucie łańcucha pokarmowego czy raka płuc. - informuje prezydent.

Instalacje podobne do planowanej do realizacji przez ZEC z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach od lat. Pomagają samorządom w rozwiązaniu problemów takich jak: poprawa jakości powietrza (emitują mniej zanieczyszczeń od ciepłowni węglowych), pomagają ograniczyć wzrost cen za odbiór odpadów komunalnych i cen ciepła dostarczanego do odbiorców. Takie są również założenia planowanej do realizacji inwestycji przez ZEC.


reklama


Czy projekt zostanie zrealizowany?

Wyniki referendum pokazują jasno, że ZEC Starachowice musi skuteczniej docierać z informacjami na temat planowanej inwestycji do Mieszkańców i na bieżąco rozwiewać pojawiające się wątpliwości. 

- Jako prezydent miasta będę poszukiwał najlepszych dla Mieszkańców rozwiązań, które pomogą poprawić jakość powietrza, ograniczyć wzrost cen ciepła i odbioru odpadów komunalnych - dodaje prezydent Marek Materek.

Przypomnijmy, inicjatorem organizacji referendum było Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie. Zebrano ponad 4 tys. ważnych podpisów mieszkańców Starachowic pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania w sprawie budowy przez miejską spółkę - Zakład Energetyki Cieplnej (ZEC) - "spalarni odpadów".

Ile kosztowało referendum?

Na pełne sprawozdanie finansowe z wydatków budżetowych poniesionych w związku z referendum zgodnie z ustawą możemy poczekać nawet trzy miesiące. Sprawozdanie finansowe, o którym mowa organ wykonawczy udostępni do wglądu mieszkańcom.

Jak informowano przed głosowaniem koszty mogą wynieść nawet 100 tysięcy złotych, a poniosą je starachowiccy podatnicy.

mm / ps / pp / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media