fbpx

Polecamy

Czy obwodnica to początek dalszych inwestycji drogowych?

Czy obwodnica to początek dalszych inwestycji drogowych? Czy obwodnica to początek dalszych inwestycji drogowych?

Prezydent Starachowic Marek Materek dziękując za sfinansowanie pierwszego etapu budowy północno - zachodniej obwodnicy miasta, przedstawił dalsze plany inwestycyjne w zakresie dróg.  Kolejny cel to budowa drugiej części obwodnicy prowadzącej od ul. Radomskiej do ul. Iłżeckiej, która pozwoliłaby  prawie całkowicie wyprowadzić ruch samochodów ciężkich, poza miasto.

- Dziękuję osobom, które przyczyniły się do tego, że budowa północno – zachodniej obwodnicy Starachowic wchodzi w kolejny etap – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu naszej inwestycji z programu „Mosty dla Regionów”. Dotyczy to pierwszego etapu budowy obwodnicy, biegnącej od Drogi Krajowej nr 42, estakadą nad torami kolejowymi, nad rzeką Kamienną ze zjazdem na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, na wysokości zakładu Cerrad, aż do wyjazdu z miasta zlokalizowanego pomiędzy elaboracją a cmentarzem przy ul. Radomskiej.

Przygotowania do tego przedsięwzięcia Gmina Starachowice rozpoczęła przed kilkoma laty. O potrzebie budowy północno - zachodniej obwodnicy Starachowic mówi się od wielu lat, problem ten narasta wraz z rozwojem firm zlokalizowanych na terenie miasta. Tiry wjeżdżające do miasta, zakorkowane ulice to bolączki z którymi każdego dnia mierzą się starachowiczanie.

- Wspólnie z marszałkiem województwa rozpoczęliśmy od wyboru firmy, która opracowała trzy koncepcje przebiegu tej drogi, jedna z nich została wybrana jako wariant docelowy – informuje prezydent - Później były prace związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej, długo to trwało, ale kiedy już taki dokument został wydany, Świętokrzyski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wybór wykonawcy dokumentacji technicznej. Po stronie wykonawcy dokumentacji będzie także uzyskanie zgody na realizację inwestycji drogowej, która jest niezbędna, aby można było ogłosić przetarg na wybór wykonawcy prac. Równolegle opracowany był wniosek o dofinansowanie do programu ogłoszonego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych to jest Mosty dla Regionów. Z naszego województwa, co bardzo pozytywne, wpłynął tylko jeden wniosek i dotyczył on właśnie pierwszego etapu budowy obwodnicy północno – zachodniej z przejściem nad rzeką Kamienną.


reklama


Przekazane przez Premiera Mateusza Morawieckiego dofinansowanie do opracowania dokumentacji, odciążą z tego obowiązku samorządy, które już zabezpieczyły w swoich budżetach fundusze na ten cel.

- Przyznane środki rządowe uwolnią nasze pieniądze gminne, powiatowe i wojewódzkie – mówi Prezydent Starachowic Marek Materek - Poproszę marszałka województwa, a także przewodniczącego sejmiku abyśmy wspólnie pilotowali ten projekt dalej, aby po wykonaniu pierwszego etapu budowy północno – zachodniej obwodnicy Starachowic, od Wąchocka do wyjazdu z miasta na Bugaju, pociągnąć ten projekt dalej.

Dokładniej chodzi o przedsięwzięcie drogowe, którego realizację prezydent, zapowiadał jeszcze przed wyborami, a które pozwoliłoby wyprowadzić ruch samochodów ciężkich z miasta.

- Zaproponuję, aby wspólnie ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz z Powiatem Starachowickim wykonać dokumentację aby następnie starać się o budowę dalszej części obwodnicy Starachowic – informuje Prezydent Marek Materek - Droga biegłaby połączeniem z łącznikiem, który wykonaliśmy do szpitala, rondem z nową drogą, następnie rondem z włączeniem się do ul. Kopalnianej, rondem zlokalizowanym u zbiegu ulic Kościelnej i Leśnej i ostatni etap prowadziłby do ul. Iłżeckiej, tak żeby skomunikować również zakład Animex

- W ten sposób wyprowadzilibyśmy ruch samochodów ciężkich poza miasto i moglibyśmy stworzyć drogę klasy GP, czyli takiej jak projektowana obecnie północno – zachodnia obwodnica Starachowic. O to będę w najbliższych miesiącach zabiegał - zapowiada prezydent -  Droga od pomysłu do jego realizacji jest bardzo długa. Od momentu, kiedy rozpoczęliśmy prace dotyczące budowy północno – zachodnią obwodnicy Starachowic minęło kilka lat. Do momentu kiedy rozpocznie się jej budowa jeszcze minie przynajmniej rok. Dlatego  już teraz chciałbym abyśmy pracowali nad tym, aby ten kolejny etap obwodnicy prowadzący od ul. Radomskiej do ul. Iłżeckiej został w mieście zrealizowany.

Źródło: UM Starachowice

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media