fbpx

Polecamy

80. rocznica napaści ZSRR na Polskę

80. rocznica napaści ZSRR na Polskę 80. rocznica napaści ZSRR na Polskę

Dzisiaj kolejna smutna rocznica. Mija 80 lat od napaści na Polskę Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Tak w latach 1922-1991 nazywała się Rosja i podbite przez nią kraje.

W 1939 r. Niemcy mają w planach zaatakowanie Polski powiązanej traktatami z zachodnimi sojusznikami Anglią i Francją. Hitler uznaje, że jeśli Niemcy podpiszą układ ze Związkiem Radzieckim, Zachód może obawiać się udzielenia pomocy Polsce w razie wybuchu wojny. Stalin kierujący ZSRR widzi w traktacie możliwość zdobycia małym kosztem dużego terytorium wschodniej Polski. 23 sierpnia 1939r. ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR (Ribbentrop i Mołotow) spotykają się w Moskwie i podpisują pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dotyczącym podziału Polski. W ten sposób dokonuje się IV rozbiór naszej ojczyzny.

17 września 1939 r. Armia Czerwona ZSRR uderza ze wschodu Polskę. Wcześniej Anglia i Francja potajemnie ustalają, że nie udzielą samotnie walczącej Polsce militarnej pomocy. Rosjanie udają, że wkraczają na polskie ziemie po to, by otoczyć opieką narodowych i klasowych pobratymców Ukraińców i Białorusinów w sytuacji, gdy państwo polskie się rozpada i nie jest w stanie pełnić swej roli, a w rzeczywistości od rozpoczęcia agresji na Polskę Armia Czerwona i formacje NKWD (sowiecki milicyjny aparat represji) dokonały wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Do rosyjskiej niewoli trafia ok. 230 tys. polskich żołnierzy. Kilka miesięcy później (wiosna 1940 r.) Rosjanie mordują polskich inteligentów i oficerów (zbrodnia katyńska - ok. 22 tys. ofiar).


reklama


W wojnie obronnej Polacy nie mają szans walki na dwa fronty. 6 października 1939 r. po ostatniej bitwie kampanii wrześniowej pod Kockiem składają broń oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga.

W październiku 1939 r. północne i zachodnie tereny Polski zostają decyzją Hitlera wcielone do Niemiec. Ziemie na wschód od Wisły Stalin wciela do Rosji. Rosyjska propaganda do dziś wypiera się zbrodniczej napaści na nasz kraj.

Źródło: Gmina Mirzec

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media