fbpx

Polecamy

Referendum tańsze niż zakładano. Co wpłynęło na niższe koszty?

Referendum tańsze niż zakładano. Co wpłynęło na niższe koszty? Referendum tańsze niż zakładano. Co wpłynęło na niższe koszty?

8 września w Starachowicach odbyło się referendum lokalne w sprawie budowy spalarni odpadów w mieście. Ostatecznie nieważne, bo do urn poszło 12 proc. uprawnionych, podczas gdy wymagana większość to minimum 30 proc. Od początku mówiono o wysokich kosztach przeprowadzenia referendum; szacowano je na około 100 tys. zł.

Okazuje się, że zorganizowanie głosowania kosztowało gminę kilkadziesiąt tysięcy mniej. Dlaczego?

- Od początku starałem się zminimalizować koszty i takie zadanie otrzymali pracownicy urzędu odpowiedzialni za jego przygotowanie - mówi prezydent Marek Materek.


reklama


Na koszty przeprowadzenia referendum składają się:

- diety członków Miejskiej Komisji Referendalnej oraz Obwodowych Komisji Referendalnych,

- wynagrodzenia oraz umowy

- zlecenia dla osób obsługujących głosowanie,

- wydatki na usługi transportowe,

- druk obwieszczeń, kart,

- zakup parawanów, materiałów kancelaryjnych i inne wydatki rzeczowe.

Zaoszczędzono m.in. dzięki obniżeniu diet członków Komisji Referendalnych (50 proc. pełnej kwoty wynagrodzenia). To dało oszczędności w wysokości 22 920 zł.

- Ponad 14 tysięcy złotych zaoszczędziliśmy zmniejszając liczbę członków OKR z 10 do 6 osób, stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Miejska Komisja ds. Referendum. Nie ponosiliśmy kosztów związanych z zakupem pieczęci dla komisji referendalnych wykorzystując te, które pozostały z poprzedniego referendum i które spełniały wymogi ustawowe. Nie ponosiliśmy również kosztów związanych z transportem na głosowanie osób niepełnosprawnych, ponieważ nie było takiego zapotrzebowania - wyjaśnia Iwona Tamiołło, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Starachowice.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media