fbpx

Polecamy

840 lat fundacji wąchockiego opactwa (zdjęcia)

Cystersi z Wąchocka świętują w tym roku 840.rocznicę fundacji swego opactwa. Z tej właśnie okazji 5 października br. obyło się sympozjum naukowe z udziałem naukowców z Wrocławia, Poznania, Kielc, Krakowa i Warszawy. Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

„Duchowe i materialne dziedzictwo Cystersów w Wąchocku w 840. rocznicę fundacji Opactwa” – to hasło przewodnie sympozjum naukowego, jakie odbyło się 5 października br. w wąchockim opactwie. Poprzedziła je uroczysta msza święta pod przewodnictwem ojca opata Eugeniusza Augustyna. Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który w imieniu swoim i całego Zarządu Powiatu pogratulował Cystersom zacnego jubileuszu. Historia Opactwa to zarazem historia terenów należących dziś do Powiatu Starachowickiego. Wicestarosta podkreślał ogromną rolę zakonu w rozwoju rolnictwa, górnictwa oraz hutnictwa żelaza na naszym terenie. Mówił także o wymiarze duchowym i patriotycznym, nawiązując do słów Stanisława Wyspiańskiego: "...tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi staje się Polski częścią..." , które – jego zdaniem - doskonale opisują także dzieje Opactwa Cystersów w Wąchocku.
Korzystając z okazji pogratulował także opatowi jubileuszu 40–lecia jego obecności w wąchockim klasztorze.

Panel naukowy rozpoczął wykład prof. Ewy Łużynieckiej z Uniwersytetu Wrocławskiego ukazujący wąchockie opactwo na tle europejskiej architektury romańskiej”. Prof. Jerzy Piwek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mówił o gospodarstwa rolnych cystersów wąchockich przed kasatą, a Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przybliżył kwestie związane z wpływem Cystersów na rozwój gospodarki. Niespodziewanie wystąpił też o. Rajmund Guzik OCist, dawny proboszcz parafii pod wezwaniem św. Floriana i Wniebowzięcia NMP w Wąchocku, który mówił o cysterskich powołaniach.

W drugiej części wystąpili: dr Krystyna Samsonowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przybliżała szkołę cysterską i jej tradycje, opowiadając o odbudowie klasztoru w XIX wieku. Agnieszka Samsonowska z Uniwersytetu Warszawskiego mówiła o tradycjach cysterskich w Wąchocku po kasacie opactwa, Teresa Świercz z Zarządu Szlaku Cysterskiego omówiła temat Szlaku Cysterskiego w Polsce i Europie, natomiast Wioletta Sobieraj poświęciła swe wystąpienie Muzeum im. Księdza Walentego Ślusarczyka w Wąchocku.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media