fbpx

Polecamy

Egzamin szkolenia podstawowego strażaków OSP w Starachowicach (zdjęcia)

3 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach przeprowadzono egzamin szkolenia podstawowego dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Osiemnastu druhów od 21 września b.r. zgłębiało tajniki uczestnictwa w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Sprawdzian umiejętności był zwieńczeniem 126 - godzinnego szkolenia dla nowych adeptów pożarnictwa.

Ważnym momentem kursu był test w komorze dymowej Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Strażacy biegali na bieżni, wchodzili po drabinie i wykonywali ćwiczenie na młocie podciągowym. Wszystkie testy przeprowadzono w pełnym umundurowaniu oraz z aparatem powietrznym. Ostatnim i najbardziej wymagającym ćwiczeniem było przejście przez labirynt w warunkach symulowanego pożaru (temperatura, zadymienie, brak widoczności, ograniczona przestrzeń, hałas). Tego typu testy mają za zadanie przygotować strażaków do pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym oraz do poruszania się w nieznanym i skomplikowanym układzie przestrzennym. Zaliczenie testu w komorze dymowej wymaga odpowiedniej odpornością psychicznej i wydolności fizycznej – pozwala stwierdzić, które osoby sprostają trudom akcji ratowniczo – gaśniczych.

Dodatkowym punktem zajęć był instruktaż z profilaktyki zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Ochotnicze straże pożarne to nie tylko udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych, ale również przeciwdziałanie zagrożeniom poprzez profilaktykę społeczną. Druhowie OSP poprzez działania edukacyjne w swoich lokalnych społecznościach mogą być doskonałymi ambasadorami kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".

Do egzaminu końcowego przystąpili strażacy z następujących jednostek OSP:

- OSP Nieczulice, OSP Kałków (gm. Pawłów),

- OSP Brody, OSP Krynki (gm. Brody),

- OSP Ostrożanka, OSP Tychów Nowy, OSP Mirzec(gm. Mirzec),

- OSP Marcinków, OSP Wielka Wieś (gm. Wąchock),

- OSP Bodzentyn (gm. Bodzentyn),

Wszyscy kursanci potwierdzili na egzaminie nabycie umiejętności niezbędnych do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych i od dziś mogą brać udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych.


reklama


mł. bryg. Marcin Nyga / kp psp / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media