fbpx

Pożegnaliśmy śp. ppłk Henryka Czecha, żołnierza Szarych Szeregów (zdjęcia)

W piątek w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej odprawiono Mszę pogrzebową za zmarłego w niedzielę Henryka Czecha, żołnierza Szarych Szeregów, Honorowego Obywatela Miasta.

W pogrzebie wzięli udział przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych oraz wojskowa asysta honorowa. Trumna z ciałem Henryka Czecha została złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu na os. Zachodnim.


reklama


Henryk Czech ps. „Śmigły”, podpułkownik w stanie spoczynku, urodził się 17.01.1925 r. W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie został żołnierzem I Kompanii I Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK. W sierpniu 1945r. pod dowództwem gen. Antoniego Hedy ps. „Szary” wziął udział i odznaczył się walecznością w rozbiciu więzienia UB w Kielcach. Od tego czasu przez dwa lata musiał ukrywać się pod przybranym nazwiskiem.

W 1956 roku podjął pracę w Zakładach Metalowych MESKO w Skarżysku – Kamiennej. W roku 1980 został aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”. Współtworzył „Duszpasterstwo Żołnierzy AK”. Został Wiceprezesem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach oraz Prezesem Inspektoratu w Skarżysku-Kamiennej. Przez wszystkie lata swojej działalności dał się poznać jako osoba kochająca swoje miasto, organizator spotkań z młodzieżą, opiekun miejsc pamięci, szczególnie mogił żołnierzy i partyzantów. Organizator uroczystości rocznicowych w miejscach straceń takich jak Bór, Brzask oraz uroczystości na Cmentarzu Partyzanckim na Skarbowej Górze koło Skarżyska-Kamiennej. 

Odznaczony został za zasługi dla Ojczyzny m. in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem Zwycięstwa. Jego szeroka działalność społeczna została uhonorowana przez Kapitułę nagrodą „Powiatowe Dęby 2010”. Henryk Czech w latach 1990-1994 pełnił funkcję Radnego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Henryk Czech był znany jako osoba pogodna, z poczuciem humoru, a przede wszystkim – skromna.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media