fbpx

Polecamy

Grupa Ochrony Zabytków "Fort" z kolejnym znaleziskiem (zdjęcia) Wyróżniony

W minioną niedzielę Grupa Ochrony Zabytków "Fort" dokonało kolejnego spektakularnego odkrycia. Tym razem natrafili oni na grot włóczni datowany na około 2000 lat który trafi do Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

Celem wyprawy stowarzyszenia miało być znalezienie starego leśnego szlaku w nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski.

- Liczyliśmy na znaleziska typu monety z XVIII wieku, guziki itp. To co znaleźliśmy przeszło nasze oczekiwania, kolejne mega trafienie: GROT z włóczni najprawdopodobniej z okresu kultury przeworskiej. - informuje na swoim facebooku grupa.

Grot za zgodą Konserwatora został podjęty z ziemi i zabezpieczony. W poniedziałek, trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach gdzie następnie zostanie oddany do konserwacji i przekazany do Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. 

Po wstępnej ocenie Kierownika Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych, grot został wydatowany na ok 2000 lat (okres wczesnych wpływów rzymskich). Szczęśliwym znalazcą jest Jacek Bombiński, poszukiwacz z wieloletnim doświadczeniem.

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort została powołana przez osoby, które poprzez swoją wiedzę historyczną i pasję jaką jest eksploracja pragną ratować od zapomnienia przedmioty związane z wydarzeniami historycznymi naszego województwa i nie tylko.

Stowarzyszenie działa pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, oraz Nadleśnictwami w woj. Świętokrzyskim. 


reklama


Grupa Ochrony Zabytków Fort / wł.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media