fbpx

Polecamy

34. Harcerski Rajd „Szlakami Jędrusiów” (zdjęcia)

W samo południe 16 listopada 2019 r. w lesie pod Tychowem Starym miał miejsce zlot 34. Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów”.

Harcerze co roku spotykają się przy mogile Jana Krala „Kokoszki” i Józefa Pęcka „Junaka II” żołnierzy z partyzanckiego oddziału „Jędrusiów” wywodzącego się z  organizacji konspiracyjnej „Odwet”, której podstawę stanowili harcerze.

„Jędrusie” walczyli w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu w latach 1941-1945. Nazwa oddziału wywodzi się od konspiracyjnego pseudonimu harcerza Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, który oddział założył i był jego pierwszym dowódcą. W listopadzie 1943 r. „Jędrusie” jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu AK, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność.


reklama


17 listopada 1944 r. partyzanckie zgrupowanie pod dowództwem majora Tadeusza Strusia „Kaktusa”, idąc przez las między Tychowem Starym a Starachowicami, wpadło w zasadzkę zorganizowaną przez żołnierzy niemieckiej dywizji pancernej Waffen SS. Mimo mocnego ostrzału z broni maszynowej idąca w szpicy kompania „Jędrusiów” nie dała się zepchnąć na otwartą przestrzeń i po ataku rozproszyła oddział niemiecki. W potyczce zginęli „Junak II” i „Kokoszka”. Pięciu „Jędrusiów” zostało rannych.

W tym roku, w 75. rocznicę bitwy „Jędrusiów” pod Tychowem Starym, harcerze pod dowództwem hm. Małgorzaty Ślaskiej stanęli  u stóp wspaniale odrestaurowanej przez Nadleśnictwo Starachowice przy wsparciu Hufca ZHP Starachowice mogiły, by oddać cześć poległym. Harcerze pamiętali również o wszystkich zmarłych druhach, którzy uczestniczyli w minionych zlotach. Na uroczystej zbiórce wręczono harcerzom odznaczenia i odznaki. Jeden z nich złożył ślubowanie.

W zlocie brali udział m.in.: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, starachowicki wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przedstawiciele Nadleśnictwa Starachowice Piotr Dygas oraz Jan Kaczorowski i brat „Kokoszki” Kazimierz Krala z rodziną.

Spotkanie zakończyło złożenie na mogile wieńca i zapalenie zniczy.

Źródło: Gmina Mirzec

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media