fbpx

Polecamy

Wąchock i Starachowice będą miały swoje obwodnice

Wąchock i Starachowice będą miały swoje obwodnice Wąchock i Starachowice będą miały swoje obwodnice

Rząd ogłosił program budowy 100 obwodnic. Cztery wybudowane zostaną w naszym regionie. Z tego dwie w powiecie starachowickim!-  Budowa tych dwóch obwodnic sprawi, że Starachowice zyskają dogodne połączenia z drogami krajowymi nr 9 i drogą S7 - informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Uda się także wyprowadzić ruch tranzytowy poza miasto!

- Pamiętacie jak w kampanii wyborczej przedstawiłem swój pomysł, aby obwodnicę północno zachodnią, której budowa powinna rozpocząć się w tym roku pociągnąć dalej od Bugaju ze zjazdami na Batalionów Chłopskich, Kopalnianą, Leśną, Iłżecką do drogi krajowej nr 9? To właśnie ta inwestycja znalazła się w programie budowy 100 obwodnic - informuje prezydent - Propozycję złożyłem, ponieważ uznałem, że wariant z przejściem przez miasto, który od kilkudziesięciu lat jest na papierze, nigdy nie będzie miał szans na realizację. Konieczne byłoby bowiem wyburzenie wielu domów i przecięcie miasta na pół jak to ma miejsce dziś drogą krajową o lepszych parametrach. Moje argumenty zyskały przychylność ówczesnej Wojewody Agaty Wojtyszek i Marszałka Województwa Andrzeja Bętkowskiego. Serdecznie dziękuję za pilotowanie sprawy dalej pani Poseł w Sejmie i Ministerstwach. Bardzo się cieszę, że się udało! Teraz trzymajcie kciuki, by w tym roku udało się wybrać wykonawcę obwodnicy północno zachodniej i obwodnicy Wąchocka. Zapewne realizacja prac rozpocznie się w 2021 roku.

Obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42

* Stan prac przygotowawczych:

* Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze, wcześniej rozważana była inwestycja polegająca na rozbudowie drogi biegnącej przez miasto, jednakże uznano, że rozwiązanie to nie zapewni pożądanego poziomu bezpieczeństwa i zdecydowano o podjęciu działań na rzecz budowy pełnej obwodnicy miejscowości.

* Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2023 r.

* Cel realizacji inwestycji:

* Podstawowym celem budowy obwodnicy Starachowic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

* Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Wąchocka.

* Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.


reklama


Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42

* Długość: ok. 11,72 km;

* Koszt: ok. 640 mln zł;

* Stan prac przygotowawczych: Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje Środowiskowa i ZRID zostały wydane, grunty zostały wykupione. Z uwagi na upływ czasu niezbędne będzie zaktualizowanie uzgodnień. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację.

* Data uzyskania DŚU: 2009 r.

* Planowana data ogłoszenia przetargu: II kw. 2020 r.

* Podpisanie umowy: 2021

* Lata realizacji (budowy): 2022-2025

* Cel realizacji inwestycji:

* Podstawowym celem budowy obwodnicy Wąchocka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42.

* Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg DK42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic.

* Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media