fbpx

Polecamy

"Finanse gminy są w dobrych rękach"

"Finanse gminy są w dobrych rękach" "Finanse gminy są w dobrych rękach"

- 5 lat. Wyższe wydatki inwestycyjne. Mniejsze zadłużenie. Podtrzymamy pro inwestycyjny kurs mimo trudności finansowych w jakich znalazły się samorządy. - napisał na facebooku Marek Materek, prezydent Starachowic.

„Materek zadłużył miasto, wydając pieniądze na bzdety”, „Służby powinny się nim zająć”, „Czyżby kolejna afera starachowicka?”. Te i inne komentarze skłoniły mnie do skonfrontowania zarzutów z faktami.

Zadłużenie w 2019 roku niższe niż w 2014.

Zadłużenie Starachowic na koniec 2019 roku wyniosło 40 879 124,63 zł.

Na koniec 2014 roku, gdy rozpoczynałem pracę w Urzędzie Miejskim zadłużenie Starachowic wynosiło 43 560 488,40 zł. Kwota zadłużenia spadła przez 5 lat o ponad 2,6 mln zł.

Wydatki inwestycyjne w latach 2014-2019 wyniosły natomiast ok 140 mln zł. Dzięki rosnącym wydatkom inwestycyjnym Starachowice znajdują się coraz wyżej w prestiżowym rankingu czasopisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Wydatki inwestycyjne pokazują, ile pieniędzy dane miasto przeznacza na realizację inwestycji takich jak: budowa i remonty dróg, remonty i doposażenie placówek oświatowych i innych. W Starachowicach w minionych latach wydatki te znacząco wzrosły, co pokazuje, że miasto prężnie się rozwija i realizuje inwestycje, na które środki skutecznie pozyskuje z budżetów rządowych i unijnych.

Mimo rosnącej ilości zadań nakładanych na samorządy i mniejszej ilości środków na realizację tych zadań, staram się, by nasze miasto mogło normalnie funkcjonować. Często wymaga to podejmowania trudnych i niepopularnych decyzji.


reklama


Nie postępuje w myśl zasady „A po mnie choćby potop”. Staram się, aby osoba, która będzie sprawowała urząd prezydenta Starachowic w kolejnej kadencji miała możliwość realizowania swojego programu dla miasta.

Obecnie ogłosiliśmy postępowanie dotyczące zaciągnięcia kredytu w trzech transzach w okresie trzech najbliższych lat. Środki te pomogą nam skorzystać z dofinansowań jakie pozyskaliśmy na wiele ważnych dla Mieszkańców Starachowic inwestycji, które zapisałem w programie wyborczym. Są to między innymi: budowy i remonty dróg i ścieżek rowerowych, wymiana oświetlenia ulicznego, zagospodarowanie zbiorników wodnych Lubianka i Pasternik, modernizacja otoczenia dworców kolejowych Starachowice Wschodnie i Starachowice Zachodnie, wymiana taboru autobusowego, budowa nowej bazy warsztatowej na terenie MZK, Rewitalizacja siedziby i otoczenia Parku Kultury itd.

Należy pamiętać, że rozstrzygnięcie postępowania przetargowego nie oznacza - zaciągnięcia zobowiązania. Jako przykład podam rok 2019. Mieliśmy zaciągnąć kredyt w wysokości 6 mln zł. Ostatecznie nie wykorzystaliśmy ani 1 zł z tego kredytu. Tym samym zadłużenie gminy nie wzrosło do poziomu blisko 47 mln zł jak planowaliśmy, tylko pozostało na poziomie blisko 41 mln zł.

Reasumując finanse gminy są w dobrych rękach. Mimo ogromnych trudności z jakimi borykają się obecnie samorządy zrobię wszystko co w mojej mocy, aby miasto realizowało jak najwięcej inwestycji służących Mieszkańcom a sytuacja finansowa miasta była nadal stabilna.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media