fbpx

Polecamy

„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz”

„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz” „Oko na Maroko a drugie na Kaukaz”

Już 30 czerwca o godzinie 17.00 na profilu FB Parku Kultury, na stronie www.parkkultury.starachowice.eu oraz na YouTube będzie można oglądać on-line wystawę prac niezwykłego artysty mieszkającego w Starachowicach - Macieja Frankiewicza.

Maciej Frankiewicz - to postać dobrze znana w naszym mieście. Urodzony 4 lipca 1968 w Starachowicach, polski artysta malarz, propagator kultury żydowskiej, współinicjator powstania Izby Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury.

Absolwent Szkoły Rolniczej w Bałtowie. Od roku 1988 mieszka w Starachowicach. Już od końca lat osiemdziesiątych Frankiewicza fascynuje historia Wierzbnika, miasteczka nad rzeką Kamienną, które obecnie jest częścią miasta Starachowice. Dla artysty pasjonujące są zwłaszcza dzieje społeczności żydowskiej, która w Wierzbniku obecna była przez ponad 200 lat. Frankiewicz od początku lat 90. gromadzi pamiątki, dokumenty i ślady po przedwojennych mieszkańcach tego „sztetl” nad Kamienną. Wraz z żoną Anitą, z pomocą władz miasta Starachowice, zakłada w 2001 roku Izbę Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury, funkcjonującą tam do 2017 roku. W roku 2004 za swą twórczość artystyczną i działalność na rzecz upamiętniania kultury żydowskiej dostaje specjalny dyplom Ambasadora Izraela w Polsce. Obok obrazów, w których przewija się tematyka egzystencjalna, wątki kultury masowej, wariacje na podstawie dzieł klasyków literatury, malarstwa i kina, głównym tematem prac Frankiewicza pozostaje przestrzeń duchowa i fizyczna dawnej społeczności żydowskiej, a główną inspiracją ulice, domy i postaci związane z Wierzbnikiem.
Frankiewicz traktuje obrazy niczym wiersze, spisywane sekwencje wrażeń, skojarzeń, myśli, zarejestrowane „drobiny”, które pozwalają lepiej znieść obcowanie z pustką po nieobecnych.
Większość obrazów artysty malowana jest w technikach mieszanych. Często znajdziemy prace wykonane akwarelą, pastelem suchym, piórkiem, kredką świecową, a nawet flamastrem. Najczęściej używane podłoża to papier, karton i deska.

„Oko na Maroko a drugie na Kaukaz” to zbiór prac o tematyce żydowskiej ale też surrealistyczne spojrzenie na otaczającą artystę rzeczywistość. Prace Macieja Frankiewicza będzie można zakupić (kontakt telefoniczny z artystą).

Najważniejsze wystawy prac Macieja Frankiewicza:

1. The Al Green Gallery, Kanada, 2010.

2. Ashkenaz Festival , Toronto, Kanada 2008.

3. Muzeum Bojowników Getta w Izraelu, 1999.

4. Synagoga Poppera, Krakowski Kazimierz, 1996.

5. Galeria Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Kraków, 1996.

6. Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków, 1997.

7. Staromiejskie Centrum Kultury, Kraków, 2001.

8. Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, 2012.

9. Starachowickie Centrum Kultury, 2018.


reklama


PK / UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media