fbpx

Polecamy

139-letni krzyż z Mirca odrestaurowany (zdjęcia)

Drewniany krzyż, stojący od 139 lat obok mirzeckiego kościoła, doczekał się renowacji i został przeniesiony do wnętrza świątyni.

Krzyż został postawiony obok kościoła w sierpniu 1861r. przez Jadwigę Prendowską, jej rodzinę oraz miejscowych chłopów. Jest jednym z najstarszych drewnianych krzyży w Polsce stojących pod gołym niebem. Wykonany został z drzewa sosnowego liczącego sobie w momencie ścięcia około 260 lat. Tajemnica jego długowieczności tkwi w dużym nasyceniu żywicą i w niezwykle małych rocznych przyrostach sosny pochodzącej, jak wszystko na to wskazuje, z lasów gadecko-mirzeckich. Uczyniło to materiał na krzyż bardzo zwięzłym i odpornym na warunki atmosferyczne, mimo to w latach siedemdziesiątych XX w. z krzyża odpadło poziome ramię, które zastąpiono dębową poprzeczką (najprawdopodobniej w 1977r.). Poświęcony został 5 ofiarom patriotycznej demonstracji jaka miała miejsce 27 lutego 1861r. w Warszawie. Następnego dnia Kościół katolicki ogłosił żałobę narodową. W całej Polsce stawiane były krzyże pamięci. Jednym z nich jest opisywany zabytek.

Dzięki Urzędowi Gminy w Mircu i bezpośredniemu zaangażowaniu w ratowanie narodowej pamiątki przez wójta Mirosława Seweryna, skarbnik Wandę Węgrzyn, radną Annę Kawalec i Edytę Drożdżał oraz dzięki przychylności proboszcza Daniela Kobierskiego narodowa pamiątka została odrestaurowana pod nadzorem konserwatora przez firmę Jana Golińskiego z Rudy Wielkiej. Środki na renowację pochodziły z budżetu gminy Mirzec.

Krzyż po kompleksowej konserwacji został przeniesiony do wnętrza kościoła i ustawiony na zachodniej ścianie świątyni w lewej nawie bocznej. W minionym tygodniu w obecności księdza kan. Daniela Kobierskiego, wójta Mirosława Seweryna, radnej Anny Kawalec, pracowników referatu inwestycji Ryszarda Nowaka i Agnieszki Kukli oraz wykonawcy Jana Golińskiego  komisyjnie odebrano prace konserwatorskie.

Na miejscu wiekowego krzyża ustawiona została jego kopia wykonana przez Zygmunta Sołtykiewcza z Mirca-Poduchownego. Krzyż pomogli zainstalować druhowie z miejscowej OSP: Paweł Staszałek, Jarosław Derlatka, Piotr Węgrzyn, Marcin Wojciechowski, Michał Sołtykiewicz i Rafał Dudek.

Nowy krzyż z przykościelnego placu zostanie uroczyście poświęcony 26 lipca br. w odpust św. Anny przed sumą o godzinie 11.40.


reklama


JR / UGM

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media