fbpx

Polecamy

Autobusy zamiast pociągów ze Starachowic do Ostrowca. Kolejny etap modernizacji linii 25 (zdjęcia)

PKP Polskie Linie Kolejową rozpoczynają kolejny etap naprawy linii 25 informuje serwis rynek-kolejowy.pl. Obecnie Ekipy budowlane koncentrują się na przebudowie torów i peronów na odcinku Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Świętokrzyski.

Po naprawie dwutorowej linii na odcinku od Skarżyska-Kamiennej do Starachowic, obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują przebudowę linii na odcinku Starachowice – Sandomierz.

– Prace obecnie koncentrują się na przebudowie torów i peronów na odcinku Starachowice Wschodnie – Ostrowiec Świętokrzyski. Wkrótce wykonawca rozpocznie prace na obiektach inżynieryjnych – informuje Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK.

Przebudowa linii jest realizowana w taki sposób, aby zapewniony był ruch pociągów pasażerskich i towarowych po jednym torze. Aktualnie większość pociągów pasażerskich kursuje normalnie, jedynie dla jednej pary składów regionalnych uruchomiona jest zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Skarżysko-Kamienna –Ostrowiec Świętokrzyski. Polregio, które jest operatorem w tym regionie będzie jednak organizowało autobusową komunikację zastępczą w większym zakresie od końca sierpnia do 7 listopada. Dlaczego?

– Od kolejnej korekty rozkładu jazdy pociągów (od 30 sierpnia) planowane jest uruchomienie komunikacji zastępczej za 4 pary pociągów regionalnych na trasie Skarżysko-Kamienna –Ostrowiec Świętokrzyski, kolejne 10 par pociągów (regionalnych i dalekobieżnych) będzie kursowało po linii normalnie – napisała przedstawicielka PKP PLK.

Po zakończeniu całej modernizacji linii 25 od Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza pociągi po obu torach będą poruszać się z prędkością 120/110 km/h. Urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego zapowiada, że wówczas zamówi w Polregio całoroczne pociągi z Kielc przez Skarżysko-Kamienną do Sandomierza.

Także w połowie 2021 ma się zakończyć elektryfikacja linii 71 od Ocic do Rzeszowa po drugiej stronie Wisły. Obie inwestycje pozwolą na uruchomienie pociągów dalekobieżnych z Warszawy do Rzeszowa najkrótszą trasą, przez Radom, Skarżysko-Kamienną, Sandomierz i Tarnobrzeg. Do tego konieczne jest także zakończenie modernizacji linii Warszawa – Radom. W 2023 trasę Warszawa - Rzeszów powinnyśmy pokonywać w około 4 godziny.

Inwestycja zakłada, m.in. wymianę ponad 100 km torów, przebudowę 22 stacji i przystanków oraz 69 przejazdów kolejowo-drogowych. Według założeń PKP PLK z wiosny 2019, prace na tej linii mają zakończyć się w 2021 roku. Koszt modernizacji linii 25 między Skarżyskiem a Sandomierzem to 378 mln złotych.

W najnowszym raporcie poruszamy kwestię zmian na rynku taborowym, zastanawiamy się, czy standaryzowanie taboru ma sens, czym pojedziemy do CPK. Poruszamy również temat tramwajów, jakie będą zamawiane w przyszłości, prezentujemy polski tramwaj autonomiczny, który pierwsze testy ma już za sobą.

Zachęcamy do lektury naszego bezpłatnego wydania!


reklama


rk / ms / pkp plk / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media