fbpx

Polecamy

Poświęcenie kopii krzyża Jadwigi Prendowskiej (zdjęcia)

26 lipca 2020 r. w odpust św. Anny, patronki mirzeckiej parafii, poświęcona została uroczyście kopia krzyża Jadwigi Prendowskiej.

26 lipca w Kościele katolickim wspomina się świętych Annę i Joachima, rodziców Najświętszej Maryi Panny i zarazem dziadków Pana Jezusa. W mirzeckiej parafii jest to dzień szczególny, bo św. Anna jest jedną z patronek wspólnoty przynajmniej od drugiej połowy XVI w. (czasy Jana Kochanowskiego), kiedy to powstał obraz „Świętej Rodziny” umieszczony w ołtarzu głównym świątyni.

Uroczystą sumę poprzedziła ceremonia poświęcenia kopii krzyża wzniesionego przed 159 laty przez Jadwigę Prendowską, jej rodzinę i miejscowych chłopów, ustawionego w sierpniu 1861 r. przed wielkimi drzwiami kościoła w hołdzie dla pięciu poległych w czasie patriotycznej manifestacji, jaka odbyła się w lutym tegoż roku w Warszawie. Oryginalny krzyż, jeden z najstarszych w Polsce krzyży sosnowych stojących w ziemi  pod gołym niebem, odrestaurowano i przeniesiono do wnętrza kościoła. Na jego miejscu wzniesiono kopię, którą poświęcił odprawiający sumę ks. prałat Stanisław Szczerek w asyście ks. kan. Daniela Kobierskiego. Księża poświęcili także znajdujący się w kościele oryginał.

Na uroczystość przybyli inicjatorzy ratowania niezwykłego zabytku: wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn z pracownikami Urzędu Gminy w Mircu, radni z przewodniczącą komisji kultury Anną Kawalec, wykonawca kopii krzyża prezes miejscowej OSP Zygmunt Sołtykiewicz, wykonawca renowacji oryginalnego krzyża Jan Goliński oraz osoby zaangażowane w jego ratowanie. Całe przedsięwzięcie było sfinansowane ze środków budżetu gminy Mirzec. Wszystkim osobom uczestnicącym w tym niezwykłym dla parafii oraz gminy projekcie podziękował ks. proboszcz Daniel Kobierski.

Po sumie wierni uczestniczyli w odpustowej procesji.


reklama


JR / UGM

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media