fbpx

Polecamy

Wiśniowy sad w Starachowicach

Wiśniowy sad w Starachowicach Wiśniowy sad w Starachowicach

W październiku 2020 Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w ramach zainicjowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu „Teatr Polska”, odwiedzi łącznie siedem miejscowości w województwach świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, opolskim i dolnośląskim. Widzowie zobaczą spektakl „Wiśniowy sad” - jeden z najczęściej inscenizowanych dramatów Antoniego Czechowa, przez samego autora określany mianem komedii, który od lat niezmiennie trafnie ukazuje postęp rozpadu więzi międzyludzkich, gloryfikowanie wartości pieniądza i refleksje po tym, co odchodzi w przeszłość.

WIŚNIOWY SAD

Antoni Czechow
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia: Jan Kozikowski
Muzyka: Sławomir Kupczak
Ruch sceniczny: Filip Szatarski
Wideo: Emilia Sadowska
Obsada: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Aneta Wirzinkiewicz/Beata Pszeniczna, Bartłomiej Cabaj, Andrzej Cempura, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Krzysztof Ogłoza, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz
Inspicjent-sufler: Renata Głasek-Kęska

Za rolę Lubow Raniewskiej Joanna Kasperek otrzymała nominację do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską w sezonie 2019/2020.

Historia rosyjskiej arystokratki wracającej z Paryża do prowincjonalnej posiadłości, której istotną część stanowi tytułowy wiśniowy sad, jest odzwierciedleniem współczesnych niepokojów i emocji. Majątek staje się areną dla wewnętrznego konfliktu bohaterki, która waha się między sprzedażą a utrzymaniem ziem rodzinnych, jednocześnie próbując dokonać rozrachunku z bolesną przeszłością.

„Wiśniowy sad” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego jest powrotem do czechowowskich rozważań na temat kondycji człowieka, jego natury i słabości. Przedstawienie zasłużyło na pozytywne oceny krytyków, którzy docenili reżyserski koncept, aktorstwo oraz warstwę wizualną.

„Wiśniowy sad” Krzysztofa Rekowskiego rozpoczyna się na tle wiśniowych kotar, a scena podczas całego spektaklu zasłana jest wiśniowymi serpentynami. Inscenizacja jednak nie opowiada w ten sposób o tytułowym sadzie, który rzadko rodzi owoce […]. Nawiązuje raczej do filmów Davida Lyncha, w których czerwone kotary symbolizują irracjonalność działań i podświadomość bohaterów.

Kalina Zalewska „Teatr”

Świetna jest oparta na znakomitym tłumaczeniu Lubomiry Piotrowskiej adaptacja, spektakl zamyka się w dwóch godzinach. Bardzo dobra scenografia Jana Kozikowskiego (upadły żyrandol, może prezydencki?), jeszcze lepsze jego kostiumy (polecam uwadze zwłaszcza paryskie stroje Raniewskiej). Reżysersko jest bardzo dobrze: mądry, konsekwentny pomysł na arcydzieło.
Tomasz Domagała domagalasiekultury.pl

Spektakl zostanie zagrany:

4 października | w Skarżysku-Kamiennej (godz. 18.00, Miejskie Centrum Kultury)

13 października | w Ostrowcu Świętokrzyskim (godz. 18.00, Osiedlowy Dom Społeczny MALWA)

16 października | w Starachowicach (godz. 18.00, Starachowickie Centrum Kultury)

18 października | w Opatowie (godz. 18.00, Opatowski Ośrodek Kultury)

21 października | w Barcinie (godz. 18.00, Miejski Dom Kultury)

23 października | w Brzegu (godz. 18.00, Brzeskie Centrum Kultury)

24 października | w Jelczu-Laskowicach (godz. 19.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury)

Po każdej prezentacji spektaklu zapraszamy na spotkanie z występującymi w nim aktorami.


reklama


Tegoroczna edycja programu TEATR POLSKA jest szóstą, w której uczestniczy Teatr im. S. Żeromskiego. Do tej pory prezentowaliśmy spektakle: w 2011 roku „W imię ojca i syna” Szymona Bogacza w reż. Piotra Ziniewicza, w 2014 roku „Twardy gnat, martwy świat” Mateusza Pakuły w reż. Evy Rysovej oraz „Caryca Katarzyna” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina, w 2015 roku „Jakiś i Pupcze” Hanocha Levina w reż. Dawida Żłobińskiego, w 2016 roku „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego w reż. Michała Kotańskiego, w 2017 roku „Wojna nie ma w sobie nic kobiety” Swietłany Aleksijewicz w reż. Elżbiety Depty.

Zadanie finansowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
ul. Sienkiewicza 32, 25-507 Kielce
siedziba tymczasowa przy Wojewódzkim domu Kultury ul. Ściegiennego 2, 25-033 Kielce
kasa i impresariat: 41 344 75 00
www.teatrzeromskiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media