fbpx

Polecamy

Starachowice w gronie Liderów inwestycji

Starachowice w gronie Liderów inwestycji Starachowice w gronie Liderów inwestycji

Liderzy inwestycji to ranking opracowany przez pismo samorządu terytorialnego Wspólnota. Gmina Starachowice zdobyła drugą lokatę, po Busku Zdroju, w kategorii miast powiatowych regionu świętokrzyskiego. W naszym mieście średnie wydatki inwestycyjne w latach 2017 – 2019 wyniosły 631,16 zł na osobę.

Dwutygodnik od lat śledzi wydatki inwestycyjne spółek komunalnych i budżetów samorządowych, a zgromadzone dane publikuje w ukazujących się co roku rankingach. Autorzy raportu, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, oceniając wydatki miast i gmin, wskazują – na co przeznaczane są publiczne finanse. Podobnie jak i w latach ubiegłych na pierwszym miejscu znajduje się transport, na drugim miejscu jest gospodarka komunalna, a na trzecim inwestycje w oświatę. Dwa „nowe zjawiska” jak określają autorzy raportu, które w ostatnich latach zaobserwowano w wydatkach polskich samorządów to wzrost wydatków na przedsięwzięcia związane z ochroną klimatu i czystością powietrza. Drugim wymienianym zjawiskiem jest istotna rola dotacji z budżetu państwa w wydatkach inwestycyjnych przeznaczanych na budowę dróg. Z pewnością związane jest to z funkcjonującym Funduszem Dróg Samorządów do którego o dofinansowanie chętnie aplikują samorządy, również i Starachowice.


reklama


W mieście na przestrzeni ostatnich lat wyremontowano i zmodernizowano wiele dróg stanowiących ważne połączenia komunikacyjne, są to m.in. ulice: Miodowa, Smugowa, Żytnia, Graniczna, Kościelna, Batalionów Chłopskich, Fryderyka Lempe, Krańcowa, dobiega końca budowa nowego odcinka ul. Moniuszki. Ale nie tylko na poprawę infrastruktury drogowej w Starachowicach wydatkowane są publiczne pieniądze. Zakończono także szereg innych przedsięwzięć, a kolejne miliony to wydatki na termomodernizację szkół i przedszkoli, modernizację Centrum Strzelectwa Sportowego, budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 i kolejnego boiska sportowego przy ul. Szkolnej, remont jazu wodnego na zbiorniku Lubianka, utworzenie pięciu stref zieleni miejskiej. Końca dobiega rewitalizacja Parku Miejskiego. Starachowice nie zwalniają tempa inwestycyjnego i przygotowują się do kolejnych dużych przedsięwzięć tj. wymiany oświetlenia ulicznego, rewitalizacji zagospodarowania otoczenia zbiornika Lubianka i innych.

- Druga pozycja w rankingu Wspólnoty pośród świętokrzyskich miast to dla nas ogromne wyróżnienie. Wyróżnienie na które ciężko pracujemy wspólnie z moim zespołem. W planach dotyczących dalszego rozwoju miasta kładziemy nacisk na szeroko pojęty rozwój infrastruktury drogowej, który ma za zadanie, odkorkować ulice i usprawnić ruch – informuje Prezydent Miasta Marek Materek – I pomimo spadku wpływów do kasy miasta spowodowanych m.in. przez pandemię, kontynuujemy realizację kluczowych przedsięwzięć. Dzięki wsparciu o które zabiegamy w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych przygotowaliśmy projekt, który zakłada między innymi: utworzenie spójnego, ekologicznego, systemu komunikacji publicznej w Starachowicach w tym zakup 20 autobusów CNG. W projekcie znalazła się także modernizacja infrastruktury drogowej (ulice: Konstytucji 3 Maja, Parkowa, Kilińskiego), placów dworcowych z parkingami park&ride, wiat przystankowych oraz bazy warsztatowej MZK z montażem OZE i zbiornikiem retencyjnym. A także budowa stacji tankowania CNG. Przebudowa i budowa oświetlenia, zasilanego m.in. z OZE), doświetlenie przejść dla pieszych, budowa ścieżek rowerowych oraz miejsc postojowych. Działamy wielotorowo, tak aby, jak najlepiej wykorzystać szansę, jaką dają nam fundusze unijne.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media