fbpx

Polecamy

Nowe otwarcie Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w szpitalu (zdjęcia)

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach został uruchomiony Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci w nowej, bezpiecznej lokalizacji. Oficjalne otwarcie odbyło się 22 stycznia br. z udziałem starosty Piotr Babickiego i Członka Zarządu Powiatu Roberta Sowuli.

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci działa w szpitalu już od 9 lat. Niestety, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, jego praca podobnie jak pozostałych ośrodków rehabilitacyjnych, poradni oraz oddziałów dziennych decyzją wojewody świętokrzyskiego została zawieszona na kilka miesięcy. Wówczas zdecydowano o przeniesieniu placówki do nowej, bezpiecznej lokalizacji. Po wykonaniu szeregu prac remontowych oraz przystosowaniu pomieszczeń, można było ponownie otworzyć ośrodek, co nastąpiło oficjalnie 22 stycznia br. w obecności starosty Piotra Babickiego i Członka Zarządu Powiatu Roberta Sowuli.

Aktualnie, ośrodek mieści się na III piętrze szpitala w budynku B (wejście boczne od strony lądowiska). Oferuje kompleksową rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, problemami neurologicznymi, ortopedycznymi oraz genetycznymi. Zajmuje się wspomaganiem rozwoju dzieci zdrowych tzw. profilaktyką zaburzeń psychoruchowych.

Mali pacjenci mogą w nim liczyć na kompleksową i profesjonalną opiekę medyczną, co mocno podkreślał starosta Piotr Babicki. W ramach leczenia udzielane są bowiem porady lekarskie, świadczenia z zakresu psychologii, logopedii, zabiegi fizjoterapeutyczne dostosowane do stanu klinicznego pacjenta, indywidualna kinezyterapia z pacjentem, w zależności od stanu klinicznego pacjenta, kinezyterapia grupowa i świadczenia z zakresu terapii zajęciowej.

Przyjęcia w dobie pandemii

Zapisy na turnus rehabilitacyjny odbywają się aktualnie wyłącznie drogą telefoniczną, pod nr tel. 41 273-99-02. Na podstawie skierowania pacjent wpisywany jest na listę oczekujących oraz informowany o terminie rozpoczęcia turnusu. Dzień przed planowanym przyjęciem zaleca się wywiad telefoniczny w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia koronawirusem. W przypadku wystąpienia objawów infekcji, opiekun dziecka powinien telefonicznie poinformować o tym personel ośrodka. Z uwagi na zagrożenie zakażeniem, termin przyjęcia na rehabilitację może zastać przesunięty.

Bezpośrednio po przyjęciu, pacjenci zapoznani zostają z topografią ośrodka. Każdego dnia muszą się zgłaszać o ustalonej godzinie, wypełniając wcześniej ankietę aktualizacyjną o stanie zdrowia.

Zabiegi fizjoterapeutyczne odbywają się z zachowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (maseczki, przyłbice, rękawiczki, dezynfekcja, bezpieczny dystans).

Po zakończeniu terapii następuje dezynfekcja stanowiska i wszystkich przedmiotów z którymi pacjent miał kontakt, a pomieszczenie zostaje wywietrzone przed przyjęciem kolejnego pacjenta.

Ośrodek w liczbach

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci w starachowickim szpitalu działa od 9 lat, przyjął w tym czasie ponad 2,5 tys. pacjentów. W 2018 roku z rehabilitacji skorzystało 226 dzieci, w 2019 roku – 283, a przez ok. 2,5 miesiąca 2020 r. – aż 156 małych pacjentów. Czas trwania rehabilitacji w Ośrodku wynosi dla jednego pacjenta średnio 15 dni zabiegowych, przez 5 dni w tygodniu, do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media