fbpx

Polecamy

Kolejne napięcia w MAN Bus

Kolejne napięcia w MAN Bus Kolejne napięcia w MAN Bus

Zarządu MAN BUS zwrócił się do związków zawodowych z propozycją sposobu pokrycia planowanych kolejnych dni przestojowych informuje NSZZ Solidarność. Dni tych ma być dziesięć w marcu i dwa, a może nawet osiem w kwietniu.

Jak informuje Jan Seweryn, przewodniczący związków pracodawca proponuje porycie przestojów urlopami zaległymi i urlopami bieżącymi.

- Pracownicy są tym zbulwersowani, bo po raz kolejny próbuje się przerzucić problemy z brakiem zamówień na pracowników. Oliwy do ognia dodały ostatnie decyzje, że praca ponadnormatywna, jaka ma obecnie miejsce nie będzie zapłacona w miesiącu jej wykonywania, czyli w styczniu, lecz oddane będą dni wolne lub wypłacone godziny nadliczbowe, ale dopiero pod koniec okresu rozliczeniowego, czyli do końca listopada. Jest to wbrew wcześniejszym ustaleniom jak również wbrew zapisom Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. - dodaje Seweryn.

W sprawie zaistniałej sytuacji odbyło się w poniedziałek spotkanie przedstawicieli pracodawcy ze związkami zawodowymi, ale niestety nic z niego nie wynikło, bo strona pracodawcy podtrzymała swoje propozycje.

- Ponadto zostaliśmy poinformowani, że jeżeli nie zgodzimy się na przesunięcie urlopu z grudnia na miesiąc marzec to o podwyżce płac możemy zapomnieć. - informuje Jan Seweryn.

„Solidarność” przesłała do Zarządu pismo w którym przedstawiła swoje propozycje pokrycia dni przestojowych, a jednocześnie zawnioskowała o wypłatę godzin nadliczbowych w miesiącach w których praca nadliczbowa była lub będzie wykonywana.


reklama


„Solidarności” proponuje:

• Dni przestojowe w miesiącu lutym należy pokryć dniami za które pracownicy zapłacili rezygnując z 35% tak zwanego dobrowolnego dodatku.

• Dni przestojowe w marcu należy pokryć urlopami zaległymi, (do czego pracodawcy daje prawo Tarcza antykryzysowa 4.0, art. 15gc), szkoleniami (§2 pkt. 6 Porozumienia z dn. 25.11.2020r.) i w ostateczności przestojem.

• Nie wyrażamy zgody na przesunięcie na marzec 5 dni urlopu zaplanowanego na pokrycie przerwy świątecznej w grudniu 2021 r.

• Domagamy się zapłaty na bieżąco za godziny nadliczbowe tak jak to jest określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy (§6 pkt. 13). Następne spotkanie w sprawie przestojów zaplanowane zostało na 29 stycznia.

O sytuacji będziemy informować na bieżąco. 

nszz solidarność / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media