fbpx

Polecamy

Tłusty Czwartek z folklorem (zdjęcia)

„Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty” pisał o pączkach ojciec literatury polskiej, Mikołaj Rej, w „Żywocie człowieka poczciwego”. Ten oto wypiek był „gwiazdą” eventu „Tłusty Czwartek z folklorem”, który odbył się 11 lutego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach. W tym roku placówce towarzyszyło Koło Gospodyń Wiejskich „Błazinianki”, w składzie: Angelika Cieślik, Katarzyna Bonio, Barbara Pała, Anna Jagiełło, Teresa Myszka, Anna Kiepas, Teresa Cieślik, Barbara Kisio, Bogusława Wróbel, Teresa Kiepas.

Gospodarz uroczystości, kierownik Ośrodka, Agnieszka Kuś, przywitała zaproszonych gości, wychowawców i młodzież, wprowadzając w tematykę spotkania.

- Moi drodzy, dzisiaj świętujemy Tłusty Czwartek nieco inaczej, wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentują nam swoją twórczość i przekażą wiele ciekawych informacji związanych z regionalizmem. Pragnę podkreślić, że folklor jest ważnym elementem kultury każdego społeczeństwa, pełniącym wiele pożytecznych funkcji. Zanim zdobędziemy wiedzę o swoim kraju, później o świecie, poznajemy najbliższe otoczenie, identyfikujemy się z rodzinnymi stronami. To wszystko ma swoje korzenie w bogactwie polskiego folkloru, w muzyce, w rzemiośle. Nie zapominajmy o tym, jakie jest nasze dziedzictwo – powiedziała kierownik Agnieszka Kuś.

Następnie członkinie Koła przybliżyły jego ideę, opowiedziały o zasadach jego funkcjonowania i działaniu w lokalnym środowisku. Omówiły także twórczość Józefa Myszki, wybitnego twórcy ludowego rodzinnie związanego z ziemią iłżecką. Zaprezentowały również rękodzieło, które tworzą na wyjątkowe okazje.

- We własnym gronie organizujemy spotkania. Śpiewamy, gotujemy, tworzymy rękodzieło. Chętnie bierzemy udział w okolicznych imprezach, kiermaszach, gdzie sprzedajemy nasze potrawy oraz upominki i dekoracje np..: stroiki świąteczne. Bierzemy udział w różnych konkursach. W Plebiscycie Koła Gospodyń Wiejskich roku zajęliśmy 4 miejsce w województwie, a 1 w gminie. Zapraszamy też gości do nas, na różne pokazy, czy warsztaty, gdzie uczymy sztuki decoupage, makijażu, zdrowej diety – mówiła Angelika Cieślik, przewodnicząca KGW „Błazinianki”.

Panie opowiedziały także o zwyczajach i tradycjach ludowych związanych z różnymi świętami. Specjalnym akcentem imprezy był występ muzyczny. „Błazininaki” zaśpiewały kilka popularnych pieśni ludowych – „W moim ogródeczku", „Lipka", „Jo do ciebie chcę przychodzić". Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani pączkami, które specjalnie na tę okazję, pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, Marzeny Szymańskiej, upiekli młodzi kucharze z klasy II. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wychowawcy - Ewelina Lewkowicz, Danuta Śpiewak, Mieczysław Rosiński.

Podczas eventu obecna była Telewizja Starachowicka, która przeprowadziła wywiad z kierownik Agnieszką Kuś. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane i ukaże się na antenie starachowickiej TV.

Warto dodać, że Koło Gospodyń Wiejskich "Błazinianki" powstało w Błazinach Dolnych w 2018 r. Obecnie liczy 19 członkiń. Koło na swoim koncie ma kilka ciekawych występów, m.in. w programie kulinarnym "Gotowi do gotowania Start", udział w Pikniku Majowym w Marculach, w 25 Festiwalu Folkloru im Józefa Myszki i Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. Bywa także gościem Świąt Plonów, czy Iłżeckich Dni Kultury. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie z „Błaziniankami”.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media