fbpx

Burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Powiatu z udziałem prezydenta

Burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Powiatu z udziałem prezydenta Burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Powiatu z udziałem prezydenta

To z pewnością była jedna z najbardziej emocjonujących i burzliwych sesji ostatnich miesięcy. Przyczyną gorącej dyskusji była rezygnacja z pełnionej funkcji starosty Piotra Babickiego i kolejne, zaskakujące propozycje prezydenta Marka Materka.

W tej historii zwrotów akcji było już wiele, a wszystkie rozgrywały się przede wszystkim na Facebooku. Publiczne ruganie przez prezydenta osób związanych z jego Komitetem, rezygnacje ze stanowisk prezesów spółek, nieetatowego członka zarządu, dyrektora szpitala, w międzyczasie (również publiczne – na Facebooku) przeprosiny kierowane m.in. do mieszkańców, a finalnie decyzja o podaniu się do dymisji starosty Piotra Babickiego.

Polityczne roszady rozpoczęły się wraz z podaniem informacji o „przeroście zatrudnienia” w szpitalu powiatowym oraz „błędnej polityce kadrowej”.

Jeszcze na dzień przed sesją prezydent Marek Materek prezentował kandydata na nowego starostę, tymczasem w czwartkowy poranek mogliśmy przeczytać (rzecz jasna na Facebooku) prośbę do Piotra Babickiego o… pozostanie na swoim stanowisku. W międzyczasie mowa była m.in. o „nie oddawaniu władzy w powiecie w ręce PiS-u (zmienione później na „ręce opozycji”).

Finalnie wszystkie zainteresowane strony spotkały się w czwartek na sesji Rady Powiatu Starachowickiego i tu pojawiła się okazja do dyskusji między radnymi PiS a prezydentem Markiem Materkiem, który na obradach był obecny.


reklama


Prezydent zabrał głos podczas sesji. Złożył też nieoczekiwaną propozycję radnym z klubu PiS. Najpierw jednak dziękował Piotrowi babickiego i Robertowi Sowuli za „poniesienie politycznej odpowiedzialności za ruchy, których osobiście nie podejmowali”. Dziękował też… Jarosławowi Kaczyńskiemu.

- Jego dobre oko na nasze miasto sprawia, że przez ostatnie lata do Starachowic i powiatu starachowickiego popłynęły ogromne fundusze, które pomagają nam zmieniać Starachowice i powiat starachowicki.

Propozycja w kierunku radnych z klubu PiS dotyczyła utworzenia koalicji (z Joanną Główką i Danutą Krępą w zarządzie powiatu).

Najwięcej zarzutów w kierunku prezydenta popłynęło w związku z medialnym i internetowym zamieszaniem dotyczącym kolejnych oświadczeń, przeprosin i próśb oraz niejasności w rozdziale władzy między starostą a Markiem Materkiem. Zdaniem opozycyjnych radnych prezydent „wtrąca się” w sprawy powiatu.

- Pan prezydent mówi o standardach, kolesiostwie siedząc praktycznie obok swojego ojca w zarządzie. (…) My mamy panu wierzyć kiedy składa pan propozycje? Dzisiaj pan je składa, a jutro na Facebooku będzie pan miał inne zdanie – mówiła radna Agnieszka Kuś.

- Gdybym była na miejscu pana Babickiego, też bym się czuła nieswojo. Musi pan wiedzieć jedno - pan rządzi miastem i bardzo dobrze, dla tego miasta niech pan robi jak najwięcej, tego jako mieszkańcy oczekujemy ale proszę nie wchodzić z butami w kompetencje starosty – dodawała Joanna Główka.

W odpowiedzi Marek Materek przypominał m.in. o propozycji koalicji, jak pierwszy raz złożył radnym PiS na początku kadencji.

- Negocjacje z PiS-em nie zakończyły się pozytywnie. Zawarłem więc koalicję z PSL i KW „Razem dla porozumienia” tylko i wyłącznie dlatego, że koalicyjne rozmowy z PiS nie zakończyły się powodzeniem. (…) Mojej obecności tu w powicie praktycznie w ogóle nie było dlatego, ze zawsze starałem się budować dobry wizerunek starosty starachowickiego i nie mieszać się w sprawy powiatu. (…)

Zapis sesji i pełną dyskusję można zobaczyć pod linkiem: https://esesja.tv/transmisja/20978/xxxiv-sesja-rady-powiatu-w-starachowicach-z-dnia-25112021r.htm

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media