fbpx
Logo
Wydrukuj tę stronę

Barbórka 2021. Uroczyste święto Patronki Miasta (zdjęcia)

Barbórka, inaczej Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze. W Polsce obchodzone jest 4 grudnia. W minioną sobotę uroczystości związane z Barbórką odbyły się także w Starachowicach. Nie mogło ich zabraknąć zwłaszcza z uwagi na związek Święta z postacią świętej Barbary, która jest patronką miasta.

Barbórka obchodzona jest w dniu świętej Barbary z Nikomedii - patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Choć święto to obchodzą geolodzy i osoby wykonujące różne zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych, najsilniej kojarzone jest ono z górnikami. Obecnie trudno jest myśleć o Starachowicach jako mieście górniczym, należy jednak pamiętać o dawnych tradycjach związanych z kopalniami rud żelaza w tym mieście. Pozostałością po nich jest kapliczka świętej Barbary znajdująca się przy wejściu do Parku Miejskiego. To właśnie przy niej rozpoczęły się sobotnie uroczystości.

Mieszkańcy miasta najpierw modlili się przed kapliczką ufundowaną ponad sto lat temu przez starachowickich górników przy ścieżce wiodącej do kopalni Herkules. następnie ulicami Starachowic przeszedł kilkudziesięcioosobowy pochód. Nie mogło zabraknąć dzieci w strojach aniołków. Obchody zakończyła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych sprawowana przez biskupa Marka Solarczyka w intencji mieszkańców miasta. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 1 pod opieką nauczycieli.


reklama


Projekt i wykonanie Spotted: Media