fbpx

Zostali oszukani na portalach ogłoszeniowych

Zostali oszukani na portalach ogłoszeniowych Zostali oszukani na portalach ogłoszeniowych

We wtorek do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zgłosiły się dwie osoby, które złożyły zawiadomienia dotyczące oszustwa za pomocą Internetu. W pierwszym przypadku zgłaszająca powiadomiła, że na jednym z portali dokonała zakupu pawilonu ogrodowego na kwotę 750 złotych. Nie otrzymała zakupionego przedmiotu ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedawcą się urwał.

W drugim przypadku zawiadamiający zakupił telefon komórkowy, który znalazł poprzez ogłoszenie na jednym z internetowych portali. Pomimo zapłaty 400 złotych nie otrzymał zakupionego towaru i w tym przypadku również kontakt ze sprzedającym się zakończył po transakcji.

Pamiętajmy, każdy kto używa Internetu jest narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Oszustwa na portalach ogłoszeniowych to przykład jednego z nich. Robiąc zakupy za pomocą sieci stosujmy się do poniższych zasad, aby nie stać się ofiarą przestępcy.


reklama


Mając na uwadze bezpieczeństwo podejmowanych transakcji za pomocą sieci internetowej, poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ustrzec się oszustów:

- podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania;

- kupując w Internecie używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, będzie ona dowodem w sprawie;

- pamiętajmy, aby kupując cokolwiek w Internecie korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;

- zwracajmy uwagę, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i numer telefonu

- pamiętajmy, aby płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione;

- zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, które nam przysłano;

- zwróćmy uwagę na podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony lub próbę oszustwa;

- zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do osoby, która nas prosi o przekazanie kodu.

pk / kpp

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media