fbpx

NOWE mieszkania w STARYM szpitalu?

NOWE mieszkania w STARYM szpitalu? NOWE mieszkania w STARYM szpitalu?

O tym, w jaki sposób zostanie zagospodarowany teren starego szpitala w Starachowicach dyskutuje się już od roku. To wtedy Gmina odkupiła go od powiatu. Od razu poinformowano też o wstępnym pomyśle na wykorzystanie dużej przestrzeni. Zaplanowano wybudowanie tam kompleksu nowych mieszkań, na razie jednak podjęcie konkretnych decyzji wstrzymuje konserwator zabytków.

Problem mieszkań w Starachowicach próbuje się rozwiązywać, szukając niezagospodarowanych jeszcze terenów, na których mogłyby powstać osiedla lub osobne budynki wielorodzinne. Jednym z takich miejsc może być teren dawnego szpitala. Budynek powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. W momencie rozpoczęcia działalności był jednym z najlepiej wyposażonych w kielecczyźnie placówek. Jednak w drugiej połowie 2008 roku rozpoczęło się przenoszenie oddziałów szpitalnych do nowego obiektu, który ostatecznie otwarto 30 marca 2009 roku. Od tego momentu budynek starego szpitala pustoszał i niszczał. 


reklama


Decyzja o sprzedaży działki przez Gminę Starachowice wywołała falę dyskusji, podobnie jak informacja o planowanej tam budowie bloków. Jedni cieszyli się, że straszący budynek zniknie z miasta, inni wyrażali niezadowolenie pomysłem na wykorzystanie terenu. Prezydent Marek Materek zapowiadał, że najkorzystniej byłoby wyburzyć budynek i na nowo zagospodarować teren, do tego jednak potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Stary szpital kilka lat temu został wpisany do gminnej ewidencji zabytków jako przykład architektury modernistycznej okresu powojennego i to znacznie utrudnia plany budowlane. Wniosek o zdjęcie ochrony konserwatorskiej od pół roku czeka na rozpatrzenie, bo konieczna jest do tego ekspertyza techniczna budynku.

Jeżeli konserwator zabytków wyrazi zgodę na wyburzenie obiektu, wówczas ruszą prace pozwalające na budowę kompleksu mieszkań z parkingiem podziemnym i zagospodarowaniem terenu. Jeżeli konieczne będzie zachowanie budynku, to prace będą miały charakter adaptacyjny. Decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków poznamy w najbliższym czasie. Wówczas w zależności od treści postanowienia będzie ogłoszony konkurs architektoniczny na wykorzystanie nieruchomości na cele mieszkalne.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media