fbpx

Most Obrońców Ukrainy w Starachowicach

Most na rzece Kamiennej położony w ciągu drogi powiatowej przy ulicy Radomskiej otrzyma nazwę „Obrońców Ukrainy 2022 roku”. Taką decyzję podjęli dziś radni starachowickiej Rady Miejskiej. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym.

Prawdopodobnie w kwietniu starachowicki most na ulicy Radomskiej obok zalewu Pasternik przestanie być bezimienny. Most otrzyma bowiem nazwę „Obrońców Ukrainy 2022 roku”. To efekt Uchwały Rady Miejskiej podjętej na piątkowej sesji nadzwyczajnej. W głosowaniu udział wzięło 17 radnych, którzy uchwałę przyjęli jednogłośnie.

Celem podjęcia przez Radę Miejską uchwały dotyczącej nadania mostowi położonemu w ciągu ulicy Radomskiej w Starachowicach przy zalewie Pasternik imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku było uczczenie obywateli Ukrainy, którzy skutecznie bronią się przed rosyjską agresją wymierzoną nie tylko w niepodległość ich państwa, lecz również w takie wartości jak wolność i demokracja.

- Jako mieszkańcy państwa sąsiadującego z Ukrainą codziennie obserwujemy heroiczną walkę podejmowaną przez wojsko oraz społeczeństwo Ukrainy, ale także wspieramy setki tysięcy obywateli tego państwa, otwierając nasze domy, oferując schronienie oraz wszelką pomoc i w pełni solidaryzując się z narodem ukraińskim. W tym trudnym czasie mieszkańcy Starachowic aktywnie włączają się w organizację pomocy humanitarnej, a także przyjmują do swoich domów uchodźców z Ukrainy. Warto również przypomnieć, że w Starachowicach od lat osiedlają się osoby pochodzące z Ukrainy i stanowią integralną część naszej społeczności – mówił podczas piątkowej sesji Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Symboliczne nadanie nazwy


reklama


Nadanie mostowi imienia Obrońców Ukrainy 2022 roku ma symbolizować łączność między dwoma narodami i stanowić przyjazny, solidarny gest wobec drugiej grupy narodowościowej w mieście.

-Transformacja świadomości politycznej i prawnej obywateli Ukrainy zapoczątkowana wydarzeniami związanymi z tzw. „Rewolucją Godności” w 2014 r. wywołała agresję rosyjską skutkującą bezprawnym zajęciem Krymu oraz utworzeniem na terenie Ukrainy nieuznawanych przez społeczność międzynarodową tzw. republik ludowych. Ukraina od ponad 7 lat mierzyła się z agresją i wojną hybrydową ze strony Rosji powodującą nieprzerwane ataki zagrażające bezpieczeństwu państwa. Przez zmiany w Konstytucji Ukrainy w 2019 r. państwo to jasno opowiedziało się za proeuropejską polityką i wyraziło chęć przystąpienia nie tylko do Unii Europejskiej, ale i do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Niniejsze działania podejmowane przez niepodległą i w pełni suwerenną Ukrainę spowodowały nasilenie ataków ze strony Rosji, które ostatecznie przerodziły się w działania wojenne w lutym 2022 roku – czytamy w uzasadnieniu do przedłożonej uchwały.

Minuta ciszy na sesji

Radni podczas piątkowej uczcili również minutą ciszy pamięć osób poległych w działaniach zbrojnych prowadzonych za nasza wschodnią granicą.

- W kontekście wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą naszego państwa warto przywołać hasło doktryny Jerzego Giedroycia: „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Obecnie słowa te nabierają wyjątkowego znaczenia. Heroiczna walka podejmowana przez obrońców – bohaterów Ukrainy z rosyjskim agresorem zasługuje na szczególny wyraz uznania i upamiętnienie ze strony Starachowic. W związku z powyższym podjęcie uchwały jest zasadne – podsumował Prezydent Materek.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media