fbpx

Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC

Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC

W 2018 roku w Polsce zniesiono handel w niedzielę. Tę decyzję często argumentowano niesprawiedliwością wobec pracowników sklepów, którzy nie mogli wypoczywać w dzień, który zwyczajowo jest czasem odpoczynku. Wciąż istnieją zawody, w których pracuje się w niedzielę - przykładem mogą być policjanci, lekarze, dziennikarze czy artyści. Zaskoczyć może jednak fakt, że w niedziele pracują także... pracownicy PKC Group Motherson. Trudno o rozsądne uzasadnienie tego zjawiska.


reklama


W firmie PKC Group Motherson tydzień pracy rozpoczyna się na nocnej zmianie w niedzielę. Dzieje się tak od dobrych kilku lat, pomimo sprzeciwu wielu pracowników. Powodem zamieszania jest niewłaściwa organizacja pracy oraz brak porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi. Kilka lat temu zarząd firmy wyszedł z do związków zawodowych z porozumieniem, po którego podpisaniu tydzień pracy zaczynałby się w niedzielę, na nocnej zmianie. Potrzebę takiego trybu pracy uzasadniano tym, że w tym czasie zrobiona ma być produkcja potrzebna w poniedziałek rano. Reprezentanci Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” nie zgodzili się na takie rozwiązanie, jednak Związek Zawodowy "Metalowcy" podpisał wniosek wysunięty przez zarząd firmy. Zgodnie z prawem, brak jednakowego stanowiska wszystkich związków zawodowych w firmie umożliwia pracodawcy podjęcie samodzielnej decyzji. W związku z tym zarząd firmy zatwierdził ten pomysł.

"Solidarność" wciąż występuje w imieniu pracowników z propozycjami zmiany sposobu pracy w zakładzie. Niestety, na razie efekty te nie przynoszą skutków, a zarząd firmy wciąż uważa to rozwiązanie za konieczne.

4 komentarzy

 • Gosc
  Gosc wtorek, 03 maj 2022 12:52 Link do komentarza

  Tak tylko że oni tracą orientacjie i są sytuacje gdzie pracownik ma dzień pokryty bo był np. na opiece zwolnieniu to oni każą przyjść z piątku na sobotę tylko nie każdy wie że wtedy jest to praca w godzinach nadliczbowych ale to oni sami sobie zrobili takie zamieszanie

  Raportuj
 • Leon
  Leon wtorek, 03 maj 2022 12:48 Link do komentarza

  To jest najlepsze że jak pójdziesz od niedzieli to w piątek i tak cię wystawia na 6 nockę kołchoz i obóz pracy otoczony drutem kolczastym jak auszwic od dawna ludzi za nic mają ...A kierowniczka magazynu ze swoim zięciem to już w ogóle parodia nawet przymusowe soboty w pracy wprowadza i niedzielę

  Raportuj
 • Pracownik P
  Pracownik P wtorek, 03 maj 2022 09:44 Link do komentarza

  Robię tam 5 lat, od zawsze nocna zmiana zaczynała się w niedzielę. Nikt z tym wcześniej nie miał problemu a teraz nagle jest? Z reguły lepiej iść już w niedzielę na noc i mieć cały piątek, sobotę i niedzielę wolna (jesli nie ma nadgodzi )przed 1 zm niż schodzić w sobotę rano i mieć mniej czasu na przestawienie się spowrotem. Taki sens mógłby być tylko wtedy gdy y system zmianowy był jak w MAN 3,2,1 a nie 1,2,3... i ta opinie potwierdzele wiele osób.

  Raportuj
 • pkc
  pkc wtorek, 03 maj 2022 09:26 Link do komentarza

  Witam tydzień pracy zaczyna się w niedziele tylko po to żeby jak będzie potrzeba dowalić 6 nocek

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media