fbpx
Logo
Wydrukuj tę stronę

Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC

Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC Muszą pracować w niedziele - nietypowy tryb pracy w PKC

W 2018 roku w Polsce zniesiono handel w niedzielę. Tę decyzję często argumentowano niesprawiedliwością wobec pracowników sklepów, którzy nie mogli wypoczywać w dzień, który zwyczajowo jest czasem odpoczynku. Wciąż istnieją zawody, w których pracuje się w niedzielę - przykładem mogą być policjanci, lekarze, dziennikarze czy artyści. Zaskoczyć może jednak fakt, że w niedziele pracują także... pracownicy PKC Group Motherson. Trudno o rozsądne uzasadnienie tego zjawiska.


reklama


W firmie PKC Group Motherson tydzień pracy rozpoczyna się na nocnej zmianie w niedzielę. Dzieje się tak od dobrych kilku lat, pomimo sprzeciwu wielu pracowników. Powodem zamieszania jest niewłaściwa organizacja pracy oraz brak porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi. Kilka lat temu zarząd firmy wyszedł z do związków zawodowych z porozumieniem, po którego podpisaniu tydzień pracy zaczynałby się w niedzielę, na nocnej zmianie. Potrzebę takiego trybu pracy uzasadniano tym, że w tym czasie zrobiona ma być produkcja potrzebna w poniedziałek rano. Reprezentanci Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” nie zgodzili się na takie rozwiązanie, jednak Związek Zawodowy "Metalowcy" podpisał wniosek wysunięty przez zarząd firmy. Zgodnie z prawem, brak jednakowego stanowiska wszystkich związków zawodowych w firmie umożliwia pracodawcy podjęcie samodzielnej decyzji. W związku z tym zarząd firmy zatwierdził ten pomysł.

"Solidarność" wciąż występuje w imieniu pracowników z propozycjami zmiany sposobu pracy w zakładzie. Niestety, na razie efekty te nie przynoszą skutków, a zarząd firmy wciąż uważa to rozwiązanie za konieczne.

Projekt i wykonanie Spotted: Media