fbpx

Polecamy

Znowu razem, bez obostrzeń - obchody Święta Konstytucji 3 Maja (zdjęcia)

3 maja to dla Polaków niezwykle podniosła i ważna data w kalendarzu świąt narodowych. To właśnie tego dnia, 231 lat temu, po burzliwej debacie Sejmu Czteroletniego przyjęta została Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.

Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Ponadto zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto. Obowiązywała raptem 14 miesięcy. Obalona została po wojnie polsko-rosyjskiej wraz z konfederacją targowicką.

Przez lata burzliwej historii Polski, obchody święta Konstytucji naprzemiennie znikały z kartek kalendarza, delegalizowane przez władze, i na nie powracały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, Święto Konstytucji 3 maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Obchodzenie tego święta w pełnym wymiarze dwukrotnie pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Dziś w wielu miastach Polski rodacy znów mogli obchodzić święto wspólnie, bez związanych z wirusem obostrzeń.

Świętowanie kolejnej rocznicy tego wydarzenia w naszym mieście rozpoczęło się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych. W nabożeństwie udział wziąć mogli wszyscy chętni, bez limitów i bez maseczek, które obowiązywały jeszcze w poprzednim roku. Jak zawsze podczas tej uroczystości nie brakowało podniosłych słów dotyczących tożsamości narodowej i miłości do Ojczyzny. 

Po nabożeństwie dalszy ciąg uroczystości miał miejsce przy pamiątkowym kamieniu w miejscu byłego Pomnika Niepodległości. Przemówienia wygłosili: Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk, Posłanka na Sejm Marzena Okła – Drewnowicz oraz Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek. Wielokrotnie wspominano o tym, jak ważnym dla historii naszego kraju dokumentem była Konstytucja. Przywołano historię obchodzonego 3 maja święta, które zawsze było niezwykle ważne dla Polaków, lecz na przestrzeni wielu lat nie zawsze mogliśmy otwarcie je obchodzić. Wpływ na tegoroczną atmosferę podczas obchodów niewątpliwie miała trwająca wojna na Ukrainie - w obliczu konfliktu na wschodzie podkreślano wartość solidarności oraz silnej tożsamości narodowej. 

Po przemówieniach złożono wiązanki w biało – czerwonych barwach.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media