fbpx

Bondarowicz z nagrodą w World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition

Marcin Bondarowicz jest laureatem Nagrody za Doskonałość (Award of Excellence) niezwykle prestiżowego konkursu na rysunek prasowy organizowany w Kanadzie: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wolności Prasy, który przypada na 3 maja ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na rysunek prasowy: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022). Organizatorem jest World Press Freedom Canada. World Press Freedom Canada (dawniej Canadian Committee for World Press Freedom Canada) to grupa wolontariuszy, której misją jest podnoszenie świadomości społecznej na temat prawa do wolności wypowiedzi, identyfikowanie naruszeń i obrona wolności prasy. World Press Freedom Canada z siedzibą w Ottawie działa pod patronatem Kanadyjskiej Komisji ds. UNESCO oraz przy stałym sponsorowaniu Canadian Bankers Association.


reklama


Jak można przeczytać na oficjalnej stronie organizatora konkursu, „każdego roku otrzymuje setki zgłoszeń, często z krajów, w których wolność prasy nie jest rzeczywistością, ale odległym marzeniem”. Tak tez było i w tej edycji. To prestiżowy – branżowy konkurs w którym uczestniczy setki rysowników redakcyjnych oraz niezrzeszonych z całego świata. Tematem tegorocznej edycji było hasło: „Milczenie jest złotem – kultura niszczenia”.
Czy to w mediach społecznościowych, czy podczas wydarzeń na żywo, „usuwanie” kogoś stało się współczesną wersją ekskomuniki i jest używane jako broń przez zwolenników politycznych zarówno z lewicy, jak i prawicy. By osiągnąć swój – zostać wysłuchanym, strony strony posuwają się często do ekstremalnych praktyk, niewiele mających wspólnego z obiektywnym spojrzeniem na temat. Działania te służą również uciszeniu krytyków i wybielaniu krzywdy historii. W czasach, gdy niezależny i wolny przekaz medialny ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej, wolność prasy jest nadal zagrożona. Żyjemy bowiem w niespokojnym okresie wojny na Ukrainie. W kontekście tego konfliktu widać, jak ważną rolę odgrywają media i uprawniana w nich propaganda. Moc czwartej władzy widoczna jest dziś szczególnie w Rosji i rosyjskiej polityce. Biorąc zatem pod uwagę ostatnie wydarzenia, tym bardziej warto, nie tyle świętować, ile przypominać o roli i funkcji mediów w demokratycznym świecie.

„Uważam tę nagrodę jako jedną z najważniejszych w moim dorobku. Zarówno sam temat, który jest dla mnie wyjątkowo bliski oraz kontekst w jakim się pojawił (Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy) wywołuje we mnie szczególne emocje.

Od ponad dwudziestu lat współpracuję z redakcjami gazet w kraju i za granicą. Uważam, że praca rysownika przypomina pracę dziennikarza i stanowi ważny element w budowaniu przekazu. Stanowi bowiem formę komentarza do zdarzeń, informacji których my wszyscy jesteśmy świadkami. Rysownik swym bystrym spojrzeniem wszędzie odnajdzie interesujący temat i w odpowiedniej formie przedstawi tak by wywołać określone emocje. Wszyscy trochę siedzimy jak na bombie… Obecna trudna sytuacja w Europie i na świecie powoduję dziwny stan oczekiwania na coś co nadejdzie. Tym bardziej ważne jest by kontynuować działania na rzecz przeciwdziałania dezinformacji. Wolność prasy jest wartością podstawową. Pluralizm mediów to fundament demokracji, ale nie ochroni nas przed propagandą i manipulacją. Ważna jest także medialna edukacja. Szczególnie w odniesieniu do mediów masowych, a dziś zwłaszcza społecznościowych oraz rozumienie mechanizmów komunikacji” – powiedział Marcin Bondarowicz laureat nagrody Award of Excellence w konkursie na rysunek prasowy: 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).

To kolejny sukces Marcina Bondarowicza. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. Przypomnijmy, że ostatnio otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Artystów Karykatury w IV Ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn 2022) oraz wyróżnienie w tegorocznej edycji Bursa International Cartoon Contest (Turcja).

MARCIN BONDAROWICZ (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji prasowych. Uczestnik, juror i laureat wielu międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: www.bondarowicz.net 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media