fbpx

Polecamy

Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa

Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa

16 maja br. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Wezwanie na nią otrzyma ok. 450 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2003r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1998-2002, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które mają umiejętności potrzebne w wojsku.
Kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem służby w wojsku. W powiecie starachowickim rozpocznie się 16 maja i potrwa do 6 czerwca 2022r.

Kto stanie przed komisją?

Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (tym razem jest to rocznik 2003), a także:

• mężczyźni urodzeni w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

• osoby urodzone w latach 2001–2002, które otrzymały kategorię zdrowia B;

• kobiety urodzone w latach 1998–2003, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii;

• osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska

Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w sali konferencyjnej na parterze budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Borkowskiego 4 w Starachowicach. Jej członkowie pracują od poniedziałku do piątku, od godz. 8.30. Przewodniczącą jest lek. med. Dorota Turek. W pierwszej kolejności przed Powiatową Komisją Lekarską w Starachowicach staną młodzi ze Starachowic, a następnie z gmin: Mirzec, Wąchock, Brody i Pawłów.

Każdego czeka podstawowe badania lekarskie, w tym m.in. pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Kolejnym etapem kwalifikacji jest rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień, który – na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej – zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbycia czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią B, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby. Oni w kolejnych latach ponownie będą musieli stanąć przed komisją.


reklama


Co zabrać ze sobą na kwalifikację?

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny mieć ze sobą:

• dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;

• dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;

• dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (jeżeli takie dokumenty posiada) – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;

• aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy);

• dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;

• potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

W czasie trwania kwalifikacji wojskowej każda z osób podlegająca kwalifikacji może zasięgnąć informacji dotyczącej służby wojskowej od przedstawiciela administracji wojskowej.

PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media