fbpx

Polecamy

Kara za zanieczyszczenie rzeki Kamiennej

Kara za zanieczyszczenie rzeki Kamiennej Kara za zanieczyszczenie rzeki Kamiennej

Mandat karny i podjęcie działań naprawczych przez zakład Cerrad w Starachowicach. Taki jest finał sprawy zanieczyszczenia rzeki Kamiennej. Kilka tygodni temu mieszkańcy poinformowali odpowiednie służby o czerwonym kolorze wody. Kontrola WIOŚ wskazała, że odpowiedzialne za to jest producent płytek.

Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska trwało ponad miesiąc. W jej trakcie udało się ustalić, że przyczyną zmiany koloru wody w rzece oraz w zbiorniku „Pasternik” są zanieczyszczone wody opadowe odprowadzane z terenu zakładu CERRAD Sp. z o. o. w Starachowicach.

"W związku z   powyższym podjęta  została pozaplanowa  kontrola w trybie  interwencyjnym w przedmiotowym zakładzie. W ramach kontroli, na zlecenie tut. Inspektoratu, Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Kielcach dokonało poboru prób wody powierzchniowej z rzeki Kamiennej oraz wody opadowej odprowadzanej z terenu zakładu." - czytamy w komunikacie WIOŚ.


reklama


Ponadto wyniki badań wykazały, że w znacznym stopniu przekroczone zostało stężenie zawiesiny w odprowadzanych wodach opadowych określonej w posiadanym pozwoleniu zintegrowanym. Badania powierzchni wykazały też pogorszenie jakości wody w zakresie stężenia zawiesin poniżej dopływu z kopalni żelaza.

"W trakcie kontroli Spółka podjęła działania naprawcze w celu poprawy jakości odprowadzanych do środowiska wód opadowych, polegające m.in. na zwiększeniu częstotliwości oczyszczania zbiorników osadowych, zastosowaniu worków jutowych z grysem kwarcowo-skaleniowym w rowach stanowiących element kanalizacji deszczowej, zakupieniu mat filtracyjnych itd." - napisał WIOŚ.

Oględziny wykazały, że zastosowane działania przyniosły oczekiwany skutek. Zakład ukarano również mandatem karnym w maksymalnej, możliwej wysokości - 500 zł.

fot. WIOŚ

3 komentarzy

 • nikda
  nikda czwartek, 01 wrzesień 2022 23:33 Link do komentarza

  Taki syf i tylko 500zł ? "Wszystko wolno" w najgorszej postaci. 50 000 się należy bo to nie osoba prywatna tylko firma. Jak my mamy żyć jak zanieczyszczenie rzeki nic nie znaczy? W średniowieczu całe miasta umierały od brudu i skażeń w rzekach jak widać u nas są stosowane rozwiązania średniowieczne.

  Raportuj
 • AbDuL
  AbDuL środa, 31 sierpień 2022 23:11 Link do komentarza

  500 zł mandatu? To nawet nie jest państwo z dykty i kartonu, to jest parodia państwa z dykty i kartonu.

  Raportuj
 • Biotrendy
  Biotrendy środa, 31 sierpień 2022 21:49 Link do komentarza

  500 złotych mandatu to bardzo niewspółmierna kara ze względu na powstałe szkody ekologiczne, to już więcej moża dostać za przekroszenie prędkości jako osoba fizyczna. Jeśli tutaj nie będzie zmiany wysokości mandatów i innych kar to niestety może nie zanosić się tutaj na poprawę...

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media