fbpx

Polecamy

Prezydent Starachowic oskarżony o hejt. Sprawa trafi do Rzecznika Praw Obywatelskich

Ile emocji może wywołać jeden wpis na profilu społecznościowym? Okazuje się, że wiele i to nierzadko odmiennych i skrajnych. Swój finał może ponadto znaleźć w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Mowa o jednym z ostatnich postów prezydenta Starachowic.

Przed kilkoma dniami Marek Materek opublikował wpis, w którym przedstawił stan mieszkania gminnego, który niedawno opuścili dotychczasowi lokatorzy. Post wywołał burzliwą dyskusję.

Szok, ludzie którzy tak szanują dach nad głową do końca swoich dni tego dachu nie powinni mieć.

Smutne. Może jakaś umowa najmu z kaucją na rzecz zniszczeń i konieczności sprzątania, jak w mieszkaniach na wynajem czy akademikach

To miejsce wygląda jak każdy dom przeznaczony do rozbiórki. A ten wpis zdaję się ma tylko na celu oczernienie jego dotychczasowych mieszkańców. Nie wypada osobie publicznej mówić ani pokazywać takich rzeczy. Do wszystkich osób, które oburzają się w komentarzach - proszę pokazać Państwa poddasza i piwnice. Wydaję mi się, że będą wyglądały podobnie ? Bo tak wygląda dom, który był kiedyś pełen życia.

To tylko kilka z komentarzy.


reklama


Publikacja włodarza Starachowic zbulwersowała dotychczasową lokatorkę. Marta Szperlich-Kosmala przekonywała na konferencji prasowej, że wpis mocno ją dotknął.

- To ja jestem ofiarą hejtu sprowokowanego przez urzędników administracji publicznej w osobie pana prezydenta. Nie mam osobistych pretensji do osób, które się tam wypowiadały, rozumiem co znaczy być przedmiotem pewnych manipulacji i pewnej gry. Te dwuwymiarowe awatary, które widzimy na co dzień w internecie to są prawdziwi i żywi ludzie. Moja córka idzie teraz do pierwszej klasy i ja bardzo bym nie chciała żeby ona była ofiara hejtu. [...] Prezydent nie jest od tego aby grozić komukolwiek paluszkiem - dodaje Marta. Jeżeli prezydent miał narzędzia żeby wyegzekwować od nas posprzątanie po wyprowadzce, w budynku który przeznaczony jest do rozbiórki to mógł to od nas wyegzekwować np. przesłać nam jakieś pismo. To się nie stało poszedł w post na FB - cytuje ją Radio Eska.

Sprawa ma trafić do Rzecznika Spraw Obywatelskich. Złożenie skargi zapowiedziała Agnieszka Kuś, radna powiatu starachowickiego.

- Prezydent to osoba publiczna, jest dla wielu osób autorytetem i jeżeli umieszcza takie zdjęcia i prowokuje hejt na mieszkankę Starachowic to my nie możemy tego pozostawić bez echa. Tym się musi zająć Prokurator, ponieważ prezydent w ten sposób naruszył mir domowy - mówi radna.  Pan Materek przekroczył wszelkie granice, mam pytanie do niego - Co chciał przez to osiągnąć? - powiedziała Kuś.

Całą sytuację komentuje Marek Materek. Prezydent Starachowic przekonuje, że jego wpis nie miał na celu nikogo obrażać, a jedynie pokazać również tę mniej miłą część pracy administracji samorządowej.

"Z uwagą wysłuchałem zarzutów kierowanych pod moim adresem podczas konferencji prasowej działaczy politycznych i społecznych. Powodem konferencji stało się opublikowanie przeze mnie zdjęć lokalu gminnego opuszczonego przez wieloletnich najemców. Pokazałem jak niektórzy najemcy "szanują" własność gminną i pracę miejskich służb, które na koszt podatnika będą musiały usunąć odpady pozostawione przez lokatorów. Co istotne nie wskazałem żadnych danych, które umożliwiłyby identyfikację lokatorów. Było to dla mnie zdumiewające, że zrobiła to samodzielnie jedna z osób, która zamieszkiwała w tym lokalu, publikując o tym informacje w komentarzu pod postem. Od początku pracy na stanowisku prezydenta miasta staram się pokazywać pozytywne i negatywne przykłady zachowań na terenie naszego miasta. Wierząc, że będzie to przestroga, by zachowań negatywnych było jak najmniej w przyszłości" - napisał.

starachowice-net.pl / wł.

4 komentarzy

 • Piotr
  Piotr środa, 31 sierpień 2022 14:46 Link do komentarza

  Czy dobrze rozumiem, że pani najpierw sama się ujawniła w komentarzach na Fejsbuku - bo do tamtej pory nie było wiadomo o kogo chodzi - a teraz płacze że stała się ofiarą "hejtu" w tych komentarzach? xD

  Raportuj
 • Krolek
  Krolek środa, 31 sierpień 2022 11:01 Link do komentarza

  Pani shejtowana-na prawdę potrzebowała Pani wytycznych od gminy odnośnie posprzątania domu? Tłumaczenie, że dom jest przeznaczony do rozbiórki nie zmienia faktu, że budynek powinien być posprzątany, nie mówię o wypucowaniu chałupy od strychu po piwnicę, ale własne śmieci wypadałoby zabrać. Pracownicy gminy nie są na Pani prywatne usługi. Chce Pani uświadamiać społeczeństwo, edukować, może proszę się głębiej zastanowić i wprowadzić zmiany najpierw u siebie. I mała uwaga, wprowadziła Pani opinię publiczną w błąd, bo na przeprowadzkę mieliście trochę więcej czasu niż miesiąc, a nawet 1 miesiąc może wystarczyć na spokojne przewiezienie rzeczy-kwestia organizacji! Na wywiezienie śmieci też! Nie zostaliście Państwo wysiedleni, gmina odebrała to co do niej należało. Z tego co Pani pisała, dom otrzymali dziadkowie-od kiedy to mieszkania gminne przechodzą z pokolenia na pokolenie? A jeśli nawet mieliście nadzieję na przejęcie domu i działki to tu chyba było dużo czasu-jakies 20 lat na dogadanie się z gminą? Ale nie, lepiej siedzieć cicho, może się nie dopatrzą...

  Raportuj
 • Maciej Jagielo
  Maciej Jagielo środa, 31 sierpień 2022 08:07 Link do komentarza

  Pani Kuś i jej podobni niech posprzątają!!! To oni ponoszą odpowiedzialność za ujawnienie danych Lokatorów i to oni dopuścili do hejtu!!! Wreszcie krytykanci będą mogli się wykazać w pracy społecznie użytecznej.

  Raportuj
 • Edward Gierek
  Edward Gierek środa, 31 sierpień 2022 06:36 Link do komentarza

  Chlewiaże się oburzyły. Dobre.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media