fbpx

Polecamy

Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.

- Zawsze chętnie włączamy się w działania promujące edukację i ekologię. W tym przypadku łączymy te elementy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Cieszę się, że oferta jest skierowana do dzieci, ponieważ od małego trzeba uczyć bezpieczeństwa i postaw proekologicznych – powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 września na terenie nowej bazy komunikacji miejskiej. Spotkanie i prelekcję z przedszkolakami poprowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematyka będzie dotyczyła m.in. korzyści wynikających z przemieszczania się komunikacją autobusową czy bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki będą też miały okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem nowoczesnej komunikacji miejskiej.

Starachowice przykładem dla innych

Warto podkreślić, że miasto Starachowice jest doskonałym przykładem dla innych samorządów jak nowocześnie i ekologicznie podchodzić do kwestii mobilności. Od 1 kwietnia 2022 roku funkcjonuje tutaj bezpłatna komunikacja autobusowa dla mieszkańców.

- Zdecydowaliśmy się na bardzo odważny krok i wprowadziliśmy dla mieszkańców darmową komunikację autobusową na terenie naszego miasta. Poza tym wybudowaliśmy nową bazę komunikacji miejskiej oraz kupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. W czasach drożejącego paliwa i kryzysu gospodarczego to działanie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców – wyjaśnił Prezydent Marek Materek.

Na potwierdzenie słów prezydenta warto przedstawić statystyki, które zebrała Spółka ZEC– Komunikacja. Wynika z nich, że wzrost osób korzystających z komunikacji miejskiej jest gigantyczny. Przed 1 kwietnia średnia miesięczna liczba przewiezionych pasażerów wynosiła 142 tys., a po tej dacie jest to aż 248 tys. osób. Liczba pasażerów jest nadal monitorowana i aby pozyskać jeszcze dokładniejsze dane zamontowano we wszystkich autobusach bramki liczące.

Dzień bez samochodu

Komisja Europejska, która jest pomysłodawcą kampanii prowadzi swoje działania na terenie całej Wspólnoty. Zwieńczeniem tej inicjatywy jest obchodzony 22 września „Dzień bez samochodu”. Do osobistego zaangażowania się w akcję zachęca Prezydent Marek Materek - Wszyscy możemy włączyć się w obchody Dnia bez samochodu. Zostawmy nasze auta w domach, a przesiądźmy się do komunikacji miejskiej lub na rower.


reklama


UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media