fbpx

Polecamy

Niezwykły plener w budynku kina już w niedzielę

Niezwykły plener w budynku kina już w niedzielę Niezwykły plener w budynku kina już w niedzielę

Modernistyczny budynek starachowickiego Parku Kultury jest w tym tygodniu miejscem realizacji niezwykłego projektu „Doświadczanie nowoczesności. Między utopią a antyutopią”. Finałowym akcentem projektu będzie niedzielne oprowadzanie kuratorskie połączone z plenerem fotograficznym dla mieszkańców miasta. Plener odbędzie się w murach przygotowywanego do remontu obiektu domu kultury.

Miłośnicy fotografii z naszego miasta będą mogli już w najbliższą niedzielę uzupełnić swoje prywatne kolekcje zdjęć i artystyczne portfolio o fotografie wykonane z niezwykłego pleneru. Dokładnie o godzinie 10-ej (niedziela, 18 września 2022 r.) w budynku Parku Kultury rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycjach i wystawach powstałych w związku z realizacją międzynarodowego projektu artystyczną. Dla pasjonatów fotografii największą gratką tego dnia będzie z pewnością plener fotograficzny dla mieszkańców miasta, który odbędzie się w pustoszejących już murach budynku Parku Kultury – przygotowywanego do remontu. Organizacja pleneru pozwoli na szczegółowe poznanie walorów architektonicznych starachowickiego budynku. Gorąco zachęcamy wszystkich miłośników fotografii do poznania historii naszej kultury.

- Zbliżający się remont obiektu staje się okazją nie tylko do zamknięcia pewnego etapu jego funkcjonowania, ale również twórczej refleksji, punktem wyjścia do rozważań na temat modernistycznego dziedzictwa, rewizji leżących u jego podstaw założeń, echa modernizmu w XXI w. Przygotowane do inwestycji puste przestrzenie Parku Kultury odsłaniają pierwotny kształt architektury, uwydatniając charakterystyczne dla czasów nowoczesności rozwiązania, w tym właściwą dla człowieka skalę bryły, przestronność wnętrz, harmonijne zestawienie osi prostych i łukowych rysunku ścian i elewacji, ekonomię dekoracji, przy jednoczesnej jej elegancji, wreszcie rytmiczność układów drzwi i okien z przeplatającym się w nich widokiem dominującej w otoczeniu zieleni – uważają przedstawiciele środowiska akademicko-artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zaangażowani w projekt

W projekcie artystycznym „Doświadczanie nowoczesności. Między utopią a antyutopią” biorą udział m.n. przedstawiciele najważniejszych środowisk akademicko-artystycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, w tym: Wojciech Domagalski, grupa not a Number (Alicja Panasiewicz, Adam Panasiewicz), Katarzyna Handzlik-Bąk, Maria Kiesner, Krzysztof Kula, Katarzyna Łyszkowska, Magdalena Leśniak, Teresa Ślusarek, Maciej Zdanowicz, Katarzyna Ziołowicz.


reklama


W ramach projektu przewidziano stworzenie tzw. rezydencji artystycznej w Parku Sztuki w Starachowicach. Projekt przewidywał organizację wydarzenia w dniach 12-18 września. Zaplanowano również wystawy towarzyszące:

- międzynarodowy projekt kuratorski pt. Fullfiled Predictions / Spełniające się przepowiednie, wyłoniony w drodze otwartego naboru, organizowanego przez SGC International, prezentujący współczesną grafikę artystów Białorusi, Indonezji, Holandii, Polski, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych;

- wystawa studentów Pracowni struktur intermedialnych i mechanizmów widzenia Wydziału Sztuki UJK w Kielcach dr. Macieja Zdanowicza.

Niezwykły projekt, niezwykłe miejsce

- Rozpoczynamy realizację niezwykłego projektu w niezwykłym miejscu. Powstające naprędce w wyjątkowej chwili działanie, wpisujące się w historię unikatowej architektury, zatytułowane „Doświadczanie nowoczesności. Między utopią a antyutopią”, stanowi pomost między przeszłością, a przyszłością. Dawny Dom Społeczny, w którym obecnie znajduje się siedziba Parku Kultury w Starachowicach jest przykładem modernistycznych rozwiązań w architekturze, właściwych dla polskiego budownictwa doby dwudziestolecia międzywojennego. Dziś przekazywany do całkowitego remontu, oczekujący na wejście prac budowlanych gmach staje się przez okres najbliższego tygodnia przestrzenią artystycznych interwencji, polem do twórczej dyskusji na temat dziedzictwa i myśli modernizmu, jego roli w kształtowaniu współczesności. Dzięki zrozumieniu dla rzuconej przeze mnie pośpiesznie koncepcji przedsięwzięcia, zaangażowaniu Dyrektor Parku Kultury w Starachowicach, Agnieszce Lasek-Piwowarskiej, Władz Miasta Starachowice w osobie Wiceprezydenta, dr. Marcina Gołębiowskiego, Dziekan Wydziału Sztuki UJK w Kielcach, dr hab. Katarzyny Ziołowicz, prof. UJK rozpoczynamy realizację projektu, który zmieni Miasto Starachowice w pole międzynarodowych spotkań artystów intermedialnych. To również wydarzenie, które zaznaczy wsparcie Miasta Starachowice i jego środowisk kulturalno-artystycznych w staraniach Kielc o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - zapewnia dr Maciej Zdanowicz, kurator projektu.

Patronat nad przedsięwzięciem objęli Fundacja ZW/Archiwum Natalii LL w Toruniu oraz Miasto Kielce, które jest kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Gmina Starachowice w ramach współpracy z Wydziałem Sztuki UJK wspiera dążenia Kielc do uzyskania tego tytułu.

Historia starachowickiego budynku

Park Kultury w Starachowicach to miejska instytucja kultury, zlokalizowana w obiekcie pochodzącym z 1950 r., a zaprojektowanym jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, według modnych ówcześnie wzorców modernistycznych. Budynek jako Dom Społeczny od początku przeznaczono na cele społeczno-kulturalne, starając się sprostać rosnącym potrzebom znaczącego już wtedy miasta Centralnego Okręgu Przemysłowego. II wojna światowa przerwała realizowaną z końcem lat 30tych XX w. inwestycję, lecz nie zaszkodziła jej finalizacji. Gmach wraz z otaczającymi go założeniami zieleni ogrodowej stał się miejscem odpoczynku, rekreacji i koncentracji życia społeczno-kulturalnego.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media