fbpx

Polecamy

Starachowicki Park Kultury niczym krakowski MOCAK (zdjęcia)

Na kilka dni przed rozpoczęciem remontu budynku Parku Kultury, obiekt ten zmienił się w miejsce Międzynarodowej Rezydencji Artystycznej. Zawitali do niego goście wyjątkowi - współcześni artyści intermedialni z Polski, Słowacji i Ukrainy. W pustych przestrzeniach Parku Kultury stworzyli wystawę sztuki współczesnej, która z powodzeniem wpasowałaby się chociażby w klimat krakowskiego MOCAK-u.

Artyści, którzy przez kilka dni pracowali wspólnie w modernistycznych wnętrzach Parku Kultury, weszli w dyskusję z przeszłością, podejmując refleksję na temat dziedzictwa sztuki i architektury nowoczesnej. Starachowicki obiekt kulturalny był do tego miejscem idealnym, ponieważ za kilka dni rozpocznie się jego przemiana.

"Jesteśmy w wyjątkowym momencie, chyba również dla historii tego miasta, ponieważ niedługo do tego gmachu wejdą ekipy remontowe. To moment na poprowadzenie dialogu pomiędzy przeszłością, a przyszłością, w niemalże pustych przestrzeniach." - mówiła dyrektor Parku Kultury, Agnieszka Lasek-Piwarska, podkreślając przy tym, że za 60 tygodni oblicze tego miejsca zupełnie się zmieni.

Budynek Parku Kultury (dawniej Zakładowy Dom Kultury, Starachowickie Centrum Kultury) to zapis historii ostatnich 70 lat -  jej świadectwem jest niemalże wszystko w budynku - od desek podłogowych po lustra i sufity. Wybudowany został według przedwojennego projektu architektonicznego, wyłonionego w konkursie w 1938 roku na zlecenie Starachowickiego Towarzystwa Zakładów Górniczych. Początkowo miał nosić nazwę Dom Społeczny. Gdy wybuchła II wojna światowa budynek był w stanie surowym. Po wojnie, w 1947 roku Zakłady Starachowickie kontynuowały budowę. Uroczyste otwarcie instytucji, którą nazwano Zakładowy Dom Kultury, odbyło się 1 maja 1950 roku.

Projekt Międzynarodowej Rezydencji Artystycznej zrealizowano przy współpracy z Wydziałem Sztuki UJK w Kielcach, szczególne podziękowania należą się władzom dziekańskim: prof. Katarzynie Ziołowicz i dr Maciejowi Zdanowiczowi. Wydarzenie dało mieszkańcom miasta możliwość zwiedzania budynku i podziwiania wystaw wpisujących się w specyfikę miejsca. Odwiedzić można było pomieszczenia zwykle niedostępne, np. wnętrze kasy biletowej. Międzynarodowy projekt stanowił ukłon wobec modernizmu, który ukształtował niezwykle cenną architekturę naszego ośrodka kultury.

W działaniach artystycznych udział brali: Katarina Balunova (Wydział Sztuk Pięknych Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy, Słowacja), Wojciech Domagalski (Wydział Sztuki UJK w Kielcach), Katarzyna Handzlik (Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Kiesner Maria (Instytut Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), Darya Koltsova (Ukraina), Krzysztof Kula (Instytut Sztuk Plastycznych w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Katarzyna Łyszka Łyszkowska (Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Aleksander Józef Olszewski (Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu), grupa not a Number Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), Wacław Szpakowski (adaptacja koncepcji "Linii rytmicznych" w opracowaniu Łukasza Kujawskiego), Teresa Ślusarek (Wydział Sztuki UJK w Kielcach), Katarzyna Ziołowicz (Wydział Sztuki UJK w Kielcach) i kurator zdarzenia Maciej Zdanowicz (Wydział Sztuki UJK w Kielcach). 


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media