fbpx

Coraz więcej zmian w otoczeniu Dworca Zachodniego (zdjęcia)

Trwa przebudowa otoczenia Dworca Zachodniego w Starachowicach. Zmiany widoczne są już gołym okiem. Niedługo teren przestanie odstraszać przyjezdnych, a zamiast tego stanie się wizytówką miasta.

Dworzec Zachodni w Starachowicach Dolnych to pierwsze miejsce, jakie ujrzeć mogli podróżni wysiadający na tej stacji. Niestety nie był to przyjemny widok. Szczególnie w oczy rzucały się stare wiaty przystankowe, pokrzywione chodniki oraz zniszczona nawierzchnia ulic na terenie zajezdni. Teren przy Dworcu Wschodnim został już przebudowany, nadeszła pora na Dworzec Zachodni.

W ramach inwestycji zmieni się wiele. Powstanie dwupoziomowy parking na 91 samochodów, aby wszyscy, którzy będą chcieli podróżować koleją, autobusem czy innym środkiem transportu z terenu dworca, mogli bezpłatnie zostawić swój samochód. Parking jest również odpowiedzią na zapotrzebowanie wszystkich instytucji, które znajdują się w pobliżu rewitalizowanej przestrzeni. Podczas projektowania parkingu położono duży nacisk na kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi. Na poziomie przyziemia, w pobliżu wjazdu/wyjazdu z parkingu, zaprojektowano cztery miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Na parkingu zewnętrznym przy budynku dworca zaprojektowano kolejne dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Zastosowano obniżony krawężnik oraz płytki wskaźnikowe dla niewidomych w rejonie przejść dla pieszych.

Inwestycja obejmuje również przebudowę odcinka ulicy Nadrzecznej, natomiast plan modernizacji placu dworca zakłada m.in.: przebudowę placu manewrowego dla autobusów, stanowiska autobusowe, kładkę nad torami, nawierzchnię wzdłuż linii kolejowej oraz przed dworcem, ścieżkę rowerową, trawniki oraz nasadzenia drzew w gazonach, ławki, kosze, latarnie i ogrodzenie.

Inwestycja warta jest prawie 13,5 mln złotych. 95% środków kwalifikowalnych pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace związane z kompleksową przebudową wykona Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego z Jędrzejowa, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media