fbpx

Polecamy

Spory w kolejnej dużej firmie. Czy dojdzie do strajku?

Spory w kolejnej dużej firmie. Czy dojdzie do strajku? Spory w kolejnej dużej firmie. Czy dojdzie do strajku?

W firmie PKC Group Motherson rozpoczął się spór zbiorowy. Taką informację w minioną środę przekazał Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Jan Seweryn. 

Przyczyną wszczęcia sporu było niezrealizowanie postulatów płacowych wystosowanych przez "Solidarność" w imieniu pracowników. Były to:

  • podniesienie płacy zasadniczej wszystkich pracowników o 500 zł. brutto;
  • włączenie do płacy zasadniczej premii miesięcznej.

"W piśmie jakie otrzymaliśmy w dniu 20 września Zarząd pisze, że rozmowy o podwyżce płac mogą się rozpocząć dopiero w czwartym kwartale, ale nie precyzuje, kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. Na chwilę obecną Zarząd PKC stwierdza, że gotowy jest do zapoznania się z oczekiwaniami przedstawicieli pracowników jeszcze we wrześniu. Nie bardzo wiadomo o co w tym chodzi, bo przecież nasze oczekiwania określiliśmy w piśmie, które Zarząd otrzymał. Taka postawa Zarządu sprawiła, że zgodnie z Ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z dnia 26 czerwca 1991 r.) wszczęty został spór zbiorowy. W czasie trwania sporu zbiorowego pracodawca musi podjąć natychmiast rozmowy na temat zgłoszonych postulatów. Brak realizacji postulatów daje związkowi zawodowemu uprawnienia do ogłoszenia strajku. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie." - informuje Jan Seweryn.

 


reklama


Zarząd PKC Group stwierdza, że jest gotowy do zapoznania się z oczekiwaniami przedstawicieli pracowników, czyli związków zawodowych, jeszcze we wrześniu. Przewodniczący jest zdziwiony taką odpowiedzią, bo w stosownym piśmie, przesłanym do zarządu firmy, „Solidarność’ jasno określiła swoje postulaty płacowe. Przez takie niejednoznaczne stanowisko zarządu firmy, zdaniem przewodniczącego związku, został wszczęty spór zbiorowy. W czasie trwania sporu zbiorowego pracodawca musi podjąć natychmiast rozmowy na temat zgłoszonych postulatów. Brak realizacji postulatów pracowniczych daje związkowi zawodowemu prawo do ogłoszenia strajku. Czy tak będzie i w tym przypadku?

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media