fbpx

Kilkuset pracowników MAN Bus Starachowice zostanie zwolnionych

Kilkuset pracowników MAN Bus Starachowice zostanie zwolnionych Kilkuset pracowników MAN Bus Starachowice zostanie zwolnionych

Firma MAN Bus Starachowice planuje zwolnienia swoich pracowników. Z komunikatu zarządu wynika, że zwolnionych zostanie 860 pracowników z 3,5 tysięcznej załogi. Zwolnione osoby mają dostać oferty pracy z zakładów koło Krakowa oraz na Słowacji.


reklama


Poniżej prezentujemy pełną pełną treść komunikatu MAN Bus Starachowice:

MAN restrukturyzuje działalność autobusową. Jak informuje - utrzymująca się trudna sytuacja rynkowa i sprzedażowa wymusza dalszą restrukturyzację działalności autobusowej MAN. Został przyjęty kompleksowy pakiet działań podjętych w celu trwałej poprawy wyników. Jest plan zlikwidowania 860 miejsc pracy w polskim zakładzie w Starachowicach.

Firma MAN Truck & Bus SE przyjęła kompleksowy pakiet działań, mających na celu restrukturyzację działalności w obszarze autobusów. Sprzedaż w tym obszarze spadła z około 7400 sztuk w 2019 roku do około 4600 sztuk w 2021 roku. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku sprzedano około 2800 autobusów.

Ze względu na pogorszenie się ogólnej sytuacji gospodarczej, spowodowane wojną na Ukrainie i związany z tym wzrost kosztów materiałów i energii, w perspektywie krótko i średnioterminowej, nie można spodziewać się znaczącej poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej. Z tych względów, konieczne jest pilne dostosowanie struktury tego obszaru biznesowego.

Do osiągnięcia celu został określony kompleksowy pakiet działań. Strona przychodowa ma być poprawiona za pomocą działań sprzedażowych. Oszczędności powstaną na skutek zmniejszenia kosztów materiałów, energii, produkcyjnych i rozwoju. Firma dąży również do obniżenia kosztów zatrudnienia w międzynarodowej strukturze produkcji, w obszarze autobusów. Aby w dalszym ciągu móc elastycznie reagować na wymagania rynku, szczególnie w Europie, obie fabryki autobusów w Ankarze (Turcja) i Starachowicach (Polska) będą kontynuować produkcję.

Będzie to jednak wymagało dostosowania dziennych mocy produkcyjnych do aktualnego rozwoju sytuacji na rynku. „W polskim zakładzie produkcyjnym w Starachowicach w przyszłości ma być produkowanych osiem jednostek autobusowych dziennie, zamiast obecnych dwunastu" - wyjaśnia Michael Kobriger, członek zarządu do spraw produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE. „To planowane zmniejszenie mocy produkcyjnych zmusi nas do zlikwidowania 860 miejsc pracy w zakładzie w Starachowicach. Poinformowaliśmy o tym załogę w zakładzie i teraz przystąpimy do konsultacji ze związkami zawodowymi."

Podobnie jak w przeszłości, MAN jest świadomy swojej odpowiedzialności społecznej i zamierza w ciągu najbliższych tygodni współpracować ze związkami zawodowymi, aby znaleźć realne rozwiązania dla firmy i pracowników w Starachowicach. Planowane jest między innymi zaoferowanie pracownikom dotkniętym restrukturyzacją zatrudnienia w sieci MAN, na przykład w fabryce samochodów ciężarowych w Krakowie lub zakładzie w Banovcach (Słowacja)

1 komentarz

  • Gracz z PKC
    Gracz z PKC czwartek, 10 listopad 2022 20:11 Link do komentarza

    Co na to Pan Seweryn bo jakaś cisza z Jego strony.... A przecież taki elokwentny, dbający o Swoich i w ogóle...

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media