fbpx

Polecamy

Polityczna kardiologia?

Tematyka zdrowotna jest niemal na każdej sesji Rady Powiatu. Często w rolę destruktywną wciela się opozycja, żądając natychmiastowej zmiany tego, co uważa za stosowne, w tym spraw personalnych związanych z dyrekcją szpitala. Rządząca większość stara się przyjmować uwagi z pokorą. Sprawdzianem dobrych intencji opozycji staje się jej rola w ratowanie projektu ,,Doposażenie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach dedykowane chorobom układu krążenia”.

Na styczniowej sesji rady powiatu pani starosta przypomniała, że w ramach konkursu RPOWŚ, szpital złożył projekt doposażenia oddziału kardiologicznego i pracowni hemodynamiki w niezbędny sprzęt (m.in. stację monitorowania pacjenta, echo-serce z aparatami stacjonarnymi i przenośnymi, bieżnię do prób wysiłkowych, zestaw do badań holterowskich, respirator, laryngoskop, resuscytator ręczny, wózek reanimacyjny i wózek oddziałowo-zabiegowy). Wartość projektu wynosi ok. 1,3 mln zł, szpital wnioskował o 1,1 mln zł z UE. Niestety, na liście wybranych projektów próżno szukać złożonego przez PZOZ w Starachowicach. Konkurs wygrał projekt szpitala wojewódzkiego z Kielc z dofinansowaniem 8,7 mln zł (wartość całkowita 10,2 mln zł), następnie ex aequo szpital w Sandomierzu z dofinansowaniem 1,8 mln zł (wartość 3,4 mln zł) oraz ZOZ w Końskich z dofinansowaniem niespełna 2,5 mln zł (wartość 4,5 mln zł).

Projektowi PZOZ w Starachowicach, mimo że spełniał kryteria dopuszczające i otrzymał minimum 60% punktów, zabrakło 1 punktu, a że w konkursie w ramach osi priorytetowej 7,,Sprawne usługi publiczne” z działania 7.3 ,,Infrastruktura Zdrowotna i społeczna” pula wynosiła 13 mln zł, umieszczony został na liście rezerwowej. Zadeklarowałem pomoc w analizie oceny punktowej kryteriów merytorycznych i wsparcie w opracowanie protestu. Poza wnioskowaniem o ponowne przeliczenie spornych kryteriów, dyrekcja PZOZ wniosła do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o przesunięcie alokacji środków w dyspozycji RPOWŚ na lata 2014-2020, zgodnie z regulaminem konkursu. To bardzo trafne posunięcie taktyczne w proteście pozwalające dwutorowo (ocena kryteriów i zwiększenie alokacji pieniężnej w konkursie) walczyć o ponad 1,1 mln zł dofinansowania.

Szpital zabiega o ,,użyteczną społecznie sprawę”, dlatego tak ważne jest współdziałanie wszystkich ponad politycznymi podziałami dla uzyskania od Urzędu Marszałkowskiego dofinansowania projektu szpitala. Wnioskowałem, podobnie jak pani starosta, do opozycji w Radzie Powiatu o wystosowanie apelu do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, aby wspomóc starachowicką kardiologię i pracownię hemodynamiki. Wierzę, że powiatowa opozycja wzniesie się na wyżyny i dla dobra Szpitala w końcu zredaguje oświadczenie do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego o przyznanie dofinansowania na doposażenie PZOZ.

Wiary jednak ubywa, bowiem PSL i radny Cezary Berak złożyli wniosek o odwołanie starosty za m.in. pogorszenie jakości dostępu do świadczeń zdrowotnych, szczególnie z dziedziny kardiologii. Czyżby wojenki polityczne przesłaniały działania pomocowe dla naszego PZOZ? Argumentów za wsparciem starachowickiej kardiologii jest bez liku. Ze strategicznej analizy PZOZ za lata 2014-2016 wynika, że najwięcej hospitalizacji w szpitalu dotyczyło niewydolności serca (2321), zaćmy (2104), przewlekłych chorób niedokrwienia (1817) oraz chorób serca niedokładnie określonych (2085). Dodając do tego przyczyny zgonów, w których ,,królują” choroby układu krążenia (w 2014 r. umarło 535 pacjentów z powiatu starachowickiego), brak doposażenia oddziału kardiologicznego i pracowni hemodynamiki, prowadzić może do coraz drastyczniejszych skutków społecznych (jeszcze większej liczby zgonów), także do wydłużenia czasu oczekiwania na usługi kardiologiczne, mogąc obniżać jednocześnie ich jakość.

Wyjściem z kardiologicznego impasu w mieście jest dobra wola władz marszałkowskich, poprzez zwiększenie alokacji finansowej. Jedną uchwałą zarządu, można przesunąć niezbędne do doposażenia naszej kardiologii ponad milion złotych z ponad 600 mln zł będących w 7 osi priorytetowej RPOWŚ, w ramach której w jednym z działań ( 7.3) ogłoszono przedmiotowy konkurs.

Zły klimat wokół PAKS z wiodącą rolą powiatowej opozycji sprawił, że nie udało się utrzymać funkcjonowania Klinik Serca w Starachowicach (mnie argumenty o braku zakwalifikowania klinik do sieci szpitali nie przekonują). Może więc uda się wspólnie zabiegać o środki finansowe dla naszego szpitala, skoro rozpatrywanie protestu jeszcze trwa? By znowu nie sprawdziły się słowa Ewangelisty Mateusza( Mt 23): ,,Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą”.

Paweł Lewkowicz
radny Rady Powiatu

Więcej w tej kategorii: Odwołać politykierstwo »

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media