fbpx

Polecamy

Czy będzie parking przy Muzeum?

Teren przy wejściu głównym przy Muzeum wykorzystywany jest jako parking. Według mnie jest to nazwa umowna bo jest to pseudo parking szpecący centrum miasta i pozostawiający wiele do myślenia turystom. Złożyłem więc na czwartkowej sesji Rady Powiatu interpelacje w sprawie budowy parkingu względnie w ostateczności wykonania kapitalnego remontu.

Teren parkingu jest zdegradowany i nieestetyczny z nawierzchni gruntowej, gdzie po deszczu albo innych złych warunkach atmosferycznych występują trudności w poruszaniu. Zamiast być wizytówką dla odwiedzających wygląd parkingu odstrasza.

W obiektach muzeum regularnie odbywa się wiele zdarzeń muzealnych, kulturalnych z udziałem osób przyjezdnych. We wrześniu 2018r. na obiektach Muzeum odbędą się światowe zawody łazików marsjańskich pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zainteresowanie tą imprezą jest bardzo duże i organizatorzy spodziewają się dużej ilości widzów i kilkadziesiąt drużyn z całego świata.

Dlatego zachodzi uzasadniona potrzeba budowy parkingu – miejsca funkcjonalnego i estetycznego. Proponuję podjęcie działań udzielenia dotacji celowej dla Muzeum w sprawie budowy parkingu z wjazdem( wariant podstawowy). W przypadku budowy parkingu niezbędne jest posiadanie projektu budowlanego wraz ze wskazaniem rozwiązań odprowadzania wody opadowej z powierzchni parkingu. Sugeruję konstrukcję nawierzchni z kostki brukowej gr. 8 cm. Szacunkowy koszt budowy parkingu przy pow. użytkowej ok. 1650 m2, to rząd wielkości 330 tys. zł( bez kalkulacji zabezpieczenia sieci podziemnych oraz ewentualnego wykonania rozbudowanego systemu odwodnienia parkingu). Termin realizacji nie mniejszy niż 3 miesiące od przekazania placu budowy.

W razie braku środków finansowych i ograniczeń czasowych proponuję w wariancie doraźnym kapitalny remont istniejącego tzw. parkingu. W tym rozwiązaniu wskazane byłoby posiadanie projektu organizacji ruchu i wykonanie parkingu o nawierzchni z kruszywa drogowego albo mieszanki mineralno-asfaltowej( z dodatkiem frezu asfaltowego). Prace polegałyby na: wyrównaniu terenu, likwidacji zbędnych elementów krawężnika, korytowaniu oraz dowozie, rozplantowaniu i zagęszczeniu kruszywa drogowego/lub innej mieszanki/ na powierzchni parkingu.

Poprosiłem Zarząd powiatu o przedłożenie przedmiotowej interpelacji dyrektorowi Muzeum Przyrody i Techniki celem zajęcia stanowiska w niniejszej sprawie. Zasugerowałem też zapytanie współorganizatora zawodów łazików marsjańskich – SSE

,,Starachowice” o możliwość partycypacji w kosztach finansowych budowy /kapitalnego remontu/ parkingu.

Zaproponowałem także wystąpienie z pismem do prezydent miasta Starachowice z prośbą o wsparcie finansowe budowy parkingu ,skoro werbalna dbałość prezydenta o wspólną ofertę turystyczną miasta i powiatu (Muzeum) była przedmiotem debaty samorządowców. Wicestarosta Pan Marek Pawłowski odpowiedział ,że nie jest zainteresowany występowaniem do prezydenta, bo w mediach pojawiłaby się informacja jaką to pomoc miasto udzieliło powiatowi.

Liczę na pozytywny odbiór interpelacji przez zarząd powiatu m.in. choćby z uwagi na fakt, że we wrześniu br. zawitają do nas nowoczesne technologie(łaziki), a wstydem byłoby, oferować szpetny parking w środku miasta Starachowice z warstwami kurzu albo błota.

Paweł Lewkowicz
Radny Rady powiatu

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media